Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič chce ako reakciu na tlak Západu ohľadne Kosova vytvoriť ľudové hnutie...

Vučič chce ako reakciu na tlak Západu ohľadne Kosova vytvoriť ľudové hnutie za štát

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Srbský prezident Aleksandar Vučič chce vytvoriť „ľudové hnutie za štát“ vzhľadom na tlak Západu na normalizáciu vzťahov Srbska so susedným Kosovom. Vučič to vyhlásil na mítingu v juhosrbskom meste Vranje.

Prezident pred početnými aktivistami vyzval ľudí, aby sa pridali k jeho novému nestraníckemu hnutiu, ktoré má byť založené začiatkom júna. Cieľom tohto hnutia je „múdra, rozvážna a zodpovedná politika“, povedal Vučič.

Čo sa týka Kosova, Srbsko očakáva „mnoho ťažkých situácií“, povedal Vučič v srbskej televízii, čím zdôvodnil vznik spomenutého hnutia, ktorým chce osloviť ľudí mimo politických strán.

Hlava srbského štátu zopakovala, že neuzná nezávislosť Kosova „ani de facto, ani de iure“. To je v rozpore s plánom “normalizácie vzťahov”, ktorý EÚ vlani na jeseň navrhla obom krajinám.

Tento plán okrem iného predpokladá, že Srbsko už nebude brániť členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách, ako je OSN. Priština by mala zasa umožniť kosovským komunitám s väčšinovým srbským etnikom vytvoriť vlastné združenie.

Ďalší pokus o sprostredkovanie dialógu zo strany EÚ je naplánovaný na 18. marca v Ochride v Severnom Macedónsku na stretnutí Vučiča s kosovským premiérom Albinom Kurtim. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Viaceré štáty sveta vrátane Slovenska suverenitu Koosva neuznalo. Srbsko aj Kosovo sú kandidátmi na vstup do EÚ.