Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Solidarita je v Európe len prázdne slovo

Vučič: Solidarita je v Európe len prázdne slovo

Foto: archív

Nadácia Za občianske Maďarsko zorganizovala videokonferenciu Európa bez cenzúry. Okrem predsedu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána sa na nej zúčastnil napríklad aj prezident Srbska Aleksandar Vučič alebo predseda slovinskej vlády Janez Janša.

Viktor Orbán je presvedčený, že Európa nezvládla nielen pandémiu koronavírusu, ale aj ekonomickú krízu v roku 2008 a migračnú krízu. Zdôraznil, že východ a západ kontinentu reagoval na vzniknuté problémy úplne inak.

Európska únia podľa jeho slov reaguje na svetové udalosti oneskorene. Mala by sa zamerať na vytvorenie vlastnej stratégie, pričom prioritou by malo byť posilnenie európskej ekonomiky.

K epidémii koronavírusu sa vyjadril aj Aleksandar Vučič. Práve počas nej sa podľa neho potvrdilo, že v Európe je solidarita iba prázdne slovo. Srbsko sa v marci nedostalo k zdravotníckemu materiálu vrátane pľúcnych ventilátorov, pretože krajiny západnej Európy nepovolili ich vývoz. Srbsko bolo napokon nútené obrátiť sa na Čínu.

Janez Janša pripomenul, že únia sa pre koronavírus na jeden mesiac ako keby vrátila do stredoveku: samé hranice, obmedzenia a núdzový stav, pričom každá krajina bola v zložitej situácii odkázaná sama na seba.