Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Španielsko je skutočným priateľom Srbska

Vučič: Španielsko je skutočným priateľom Srbska

Pedro Sánchez a Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Návštevou Srbska začal španielsky premiér Pedro Sánchez svoje turné po krajinách západného Balkánu, ktorého cieľom je vyjadriť podporu Španielska v eurointegračných snahách týchto štátov. Sánchez sa v Belehrade stretol so srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom. Jeho ďalšími zastávkami na Balkáne budú Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Albánsko.

Jednotlivé balkánske štáty sa nachádzajú v rôznych fázach prístupového procesu do EÚ. Predstavitelia únie sa v poslednom čase snažia povzbudiť vlády týchto krajín v reformnom úsilí, ktoré je potrebné pre prístupový proces.

Obávajú sa totiž, že Rusko by sa mohlo pokúsiť rozšíriť svoj vplyv v regióne. Srbsko sa odmietlo pripojiť k sankciám západných krajín proti Rusku po začiatku vojny na Ukrajine a deklaruje, že s ním má priateľské vzťahy.

Sánchez podľa vlastných slov chce tlmočiť predstaviteľom Srbska a ostatných štátov západného Balkánu, že tieto krajiny „patria do Európy“. „Španielsko je vaším spojencom, ktorý vás bude podporovať v úsilí o vstup do Európskej únie,“ povedal Sánchez na spoločnom mediálnom brífingu s Vučičom. Bilaterálne vzťahy Španielska so Srbskom sú podľa neho „vynikajúce“.

Vučič označil Španielsko za „skutočného priateľa, jedného z najväčších priateľov Srbska na svete“. Španielsko je jednou z piatich členských krajín Európskej únie – popri Slovensku, Cypre, Grécku a Rumunsku – ktoré neuznali nezávislosť Kosova.