Úvod Z DOMOVA SaS je rozhodnutá položiť ďalšiu vládu, vyhlásil Heger po vstupuje Krúpu do...

SaS je rozhodnutá položiť ďalšiu vládu, vyhlásil Heger po vstupuje Krúpu do klubu liberálov

Mediálny bfrífing SaS. (Foto: archív)

Poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa, ktorý oznámil odchod z klubu OĽaNO, vzápätí vstúpil do poslaneckého klubu SaS. „Napriek všetkému, čo som počúval za posledné dva roky v OĽaNO, vnímam SaS ako hodnotovo jasne ukotvenú stranu odborníkov,“ povedal Krúpa na mediálnom brífingu strany. Svoj krok komentoval ako logické vyústenie dlhodobej spolupráce s SaS.

V klube Krúpu verejne privítala predsedníčka Anna Zemanová a predseda strany Richard Sulík. V SaS ho ustanovili za tímlídra pre obranu, zatiaľ sa nestáva členom strany. K svojej budúcnosti na poste predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru sa Krúpa jednoznačne nevyjadril. „Všetko je možné. Túto tému ešte otvoríme na rokovaní poslaneckého klubu SaS,“ uviedol.

S Krúpom bude mať klub SaS 20 poslancov. Po prípadnej demisii ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v septembri a jej návrate do parlamentu sa počet členov zvýši na 21, keďže jej náhradníčka je zo strany Za ľudí, kde Kolíková predtým pôsobila.

Odchod z OĽaNO Krúpa zdôvodnil hodnotovými obratmi OĽaNO a príklonom hnutia k ultrakonzervativizmu. Za červenú čiaru označil úvahy o pripustení možnosti vytvorenia menšinovej vlády s podporou „rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov“ počas koaličnej krízy.

Strana SaS verejne oznámila občanom, že je rozhodnutá položiť ďalšiu protikorupčnú, reformnú a proeurópsku vládu. Premiér Eduard Heger to vyhlásil na sociálnej sieti v reakcii na mediálny brífing liberálov. Hodnotím to ako verejné oznámenie, že SaS je rozhodnutá položiť ďalšiu protikorupčnú, reformnú a proeurópsku vládu. Toto je podľa môjho názoru stranícky egoizmus,“ uviedol.

Koalícia prechádza krízou. Spor vo vláde sa vyostril potom, ako parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. Liberáli vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej.

Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády, čo OĽaNO to odmieta. SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.