Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Zastavenie platobných transakcií so Srbskom je zločineckým rozhodnutím kosovského premiéra

Vučič: Zastavenie platobných transakcií so Srbskom je zločineckým rozhodnutím kosovského premiéra

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol, že požiada o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so situáciou v Kosove. Ako dodal, domnieva sa, že dokonca aj krajiny, ktoré uznávajú Kosovo ako nezávislý štát, budú hlasovať za uskutočnenie mimoriadneho zasadania.

Podľa neho totiž rozumejú dôsledkom „zločineckého rozhodnutia“ kosovského premiéra Albina Kurtiho zastaviť platobné transakcie so Srbskom. Zákaz používania srbského dinára mal v Kosove vstúpiť do platnosti 1. februára, čo vyvolalo obavy z vyhrotenia vzťahov medzi väčšinovými Albáncami a srbskou menšinou v Kosove.

Vicepremiér Kosova Besnik Bislimi koncom januára po výzve Francúzska, Británie, Nemecka, USA a Talianska oznámil odloženie vymáhania tohto zákazu na prechodné obdobie, pričom s týmto krokom súhlasil aj predseda rady Centrálnej banky Kosova Baškim Nurboja.

Na severe Kosova žije približne 120.000 príslušníkov srbskej menšiny, ktorí aj po vojne v 90. rokoch používajú srbský dinár, pretože buď pracujú pre srbské úrady alebo dostávajú dôchodok zo Srbska.

Kosovo prijalo euro v roku 2002, hoci formálne nie je členom Európskej únie či eurozóny. Srbsko podľa Vučiča podnikne všetky opatrenia, aby umožnilo Srbom v Kosove dostávať mzdy napriek „ťažkým, takmer nemožným podmienkam“.