Úvod ZO ZAHRANIČIA Bloomberg: Európa vymenila závislosť od ruského plynu za závislosť od LNG z...

Bloomberg: Európa vymenila závislosť od ruského plynu za závislosť od LNG z USA

Foto: archív

Európa, ktorá bola dlho závislá od ruského zemného plynu, sa za menej ako dva roky takmer “odstrihla” od dodávok z Ruska. Jej preferovanou náhradou sa stal plyn z USA. Dodávky spoza Atlantiku sú všeobecne považované za bohaté, politicky prijateľné a s menšou pravdepodobnosťou ich zastavenia ako v prípade plynovodov z Ruska. Uviedla to agentúra Bloomberg.

Biely dom pre odpor voličov, ktorým záleží na klíme oznámil rozhodnutie zastaviť schvaľovanie nových vývozných povolení pre skvapalnený zemný plyn (LNG). Neovplyvní to však zariadenia, ktoré sú už v prevádzke alebo vo výstavbe.

Hrozí však meškanie či zastavenie niektorých masívnych projektov, od ktorých sa očakáva, že začnú dodávať plyn koncom desaťročia a neskôr. „Americký LNG je aj naďalej základným kameňom európskej stratégie diverzifikácie dodávok,“ povedala Leslie Palti-Guzmanová, vedúca výskumu v spoločnosti SynMax.

Americké rozhodnutie tak vytvára neistotu v súvislosti s dodávkami v strednodobom až dlhodobom horizonte. USA si vo veľmi krátkom čase vydobyli významný podiel na trhu s plynom v Európe. Americké dodávky aktuálne predstavujú približne polovicu dovozu LNG do regiónu, pričom sa očakáva, že tento podiel bude ďalej rásť.

Hoci sú USA hlavným spojencom Európskej únie, veľká ekonomická závislosť prináša riziká. Rozhodnutie Európy vymeniť ruský plyn za americký LNG namiesto ráznejšieho smerovania k obnoviteľným zdrojom tiež znamená, že jej energetická bezpečnosť je závislá od faktorov, ktoré sú mimo jej kontroly, ako je atlantická hurikánová sezóna alebo politické hry vo Washingtone.

Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA by podľa Bloombergu mohlo skomplikovať dodávky do Európy, keďže počas svojho pôsobenia v Bielom dome ukázal, že pri presadzovaní svojej politiky neváha použiť taktiku obchodnej vojny.

Uvedená taktika síce bola použitá najmä proti Číne, neexistuje však nijaká záruka, že EÚ zostane mimo jeho hľadáčika. Európa tak vymenila jednu závislosť za inú, čím sa jej energetický systém stal zraniteľným, napísala agentúra Bloomberg.