Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Zatykač na Putina svedčí o tom, že existuje veľká neochota hovoriť...

Vučič: Zatykač na Putina svedčí o tom, že existuje veľká neochota hovoriť o mieri

Srbský prezident Aleksandar Vučič s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom. (Foto: archív)

Vydanie medzinárodného zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina bude mať negatívne dôsledky a len predĺži vojnu na Ukrajine. Na mediálnom brífingu v Belehrade to uviedol srbský prezident Aleksandar Vučič.

„Myslím si, že vydanie zatykača na Putina bude mať nepriaznivé politické dôsledky a svedčí o tom, že existuje veľká neochota hovoriť o mieri, o prímerí a záchrane ľudských životov,“ povedal Vučič.

„Pýtam sa — keď ste ho teraz obvinili z vojnových zločinov, s kým budete teraz hovoriť o mieri?“ pokračoval. „Alebo možno neuzavriete mier, ale všetci čakáte na porážku. Naozaj si myslíte, že je možné poraziť Rusko za mesiac, za tri mesiace alebo za rok?“ spýtal sa Vučič.

“Ako dodal, niet pochýb o tom, že cieľom tých, ktorí to urobili, je sťažiť Putinovi komunikáciu, aby každý, kto s ním bude hovoriť, vedel, že je obvinený z vojnových zločinov. Na otázku, či bude Putin zatknutý, ak príde do Srbska, Vučič odpovedal, že je to „zbytočná otázka, pretože je jasné, že kým bude vojna pokračovať, Putin nemá kam ísť“.

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu vydal zatykač na Putina za údajné spáchanie vojnových zločinov. Podľa ICC šéf Kremľa nesie osobnú zodpovednosť za nezákonné deportácie detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska počas vojenskej operácie ruskej armády, ktorá sa začala takmer pred 13 mesiacmi.

Aj keď Srbsko ašpiruje na členstvo v Európskej únii, udržiava úzke vzťahy s Ruskom a je jediným európskym štátom, ktorý sa odmietol pripojiť k medzinárodným sankciám proti Moskve. Vučič je odporcom medzinárodných súdov stíhajúcich páchateľov vojnových zločinov. Ako bývalý predstaviteľ Srbskej radikálnej strany spochybňoval legitimitu a nestrannosť ICC.