Úvod Z DOMOVA Rozhodnutie o dodaní stíhačiek Ukrajine je podľa Hegera ústavne čisté

Rozhodnutie o dodaní stíhačiek Ukrajine je podľa Hegera ústavne čisté

Eduard Heger. (Foto: archív)

Rozhodnutie dočasne poverenej vlády o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu je ústavne čisté. Uviedol to dočasne poverený premiér Eduard Heger. Nesúhlasí s tým nezaradený poslanec Národnej rady SR a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS.

Heger tvrdí, že o ústavnosti rozhodnutia hovoria aj viacerí odborníci. “Žiadal som, aby sme to urobili iba vtedy, keď budeme mať istotu a iba tak, aby to bolo v súlade s ústavou,“ povedal. Pripomenul, že vláda k dodaniu stíhačiek podpísala dohodu s ukrajinskou stranou.

Pellegrini rozhodnutie rešpektuje. Myslí si však, že o takejto otázke nemala vláda právo ani kompetenciu rozhodnúť. Odvolal sa pritom na viaceré právne analýzy. „Urobili ste to a teraz za to nesiete zodpovednosť,“ skonštatoval. Kabinet sa mal podľa neho v tejto otázke obrátiť na Ústavný súd SR. Tvrdí, že ak by bol premiérom on, tak by stíhačky na Slovensku lietali.

Premiér reagoval, že práve Pellegriniho vláda rozhodla, že sa prestali cvičiť piloti na MiG-29. Zopakoval, že stíhačky boli vyradené a Slovensko ich nemohlo používať. Líder Hlasu zároveň skritizoval súčasnú vládu, že sa venuje zahranično-politickým otázkam, ale nerieši problémy občanov SR.