Národná kriminálna agentúra (NAKA) v posledných dňoch začala vypočúvať hlavných organizátorov demonštrácií pod hlavičkou “Za slušné Slovensko”, žiada od nich výpisy z účtov. Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky Peter Jakubík ich predvoláva na výsluch vo veci „korupcia a iné“. Na výsluchu už podľa denníka boli Juraj Šeliga, Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková.

“Vyšetrovateľ im oznámil, že na nich niekto podal anonymné trestné oznámenie, že organizovali štátny prevrat a platí ich George Soros,” informoval Denník N. “Vyšetrovateľ nám povedal, že on by to hodil do koša, ale na príkaz riaditeľa NAKA musí konať,“ povedal Denníku N Šeliga. Informácie o údajnom vyjadrení vyšetrovateľa, že ´celú vec by hodil do koša´ však označil dotknutý policajt za vymyslené.

Sorosovi žoldnieri?
Na organizátorov verejných zhromaždení Za slušné Slovensko eviduje Generálna prokuratúra (GP) SR päť trestných oznámení. Konkrétna fyzická osoba podala už v auguste trestné oznámenie na tri osoby z hnutia Za slušné Slovensko, v ktorom informuje o ich financovaní Sorosom.

Trestné oznámenie je od októbra zverejnené na internete. Na organizátorov verejných zhromaždení Za slušné Slovensko eviduje Generálna prokuratúra (GP) SR päť trestných oznámení. Štyri z nich podali fyzické osoby, len jedno z nich bolo anonymné.

Štyri trestné oznámenia sa týkali zákonnosti postupu konkrétnych osôb pri organizovaní verejných zhromaždení, boli postúpené prokurátorovi Krajskej prokuratúry v Bratislave na ďalší zákonný postup. Pre TASR to uviedla hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

“O týchto trestných oznámeniach bolo trestné konanie skončené uznesením policajta z 28. júna 2018, ktorý trestné oznámenia odmietol. Sťažnosť jedného z oznamovateľov zamietol ako nedôvodnú prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I.,“ poznamenala Predajňová.

Jedno trestné oznámenie sa týkalo finančného statusu organizátorov verejných zhromaždení. Prokurátor trestného odboru GP SR trestné oznámenie z dôvodu príslušnosti postúpil 5. septembra 2018 prokurátorovi Krajskej prokuratúry v Bratislave na ďalší zákonný postup. „Ani v tejto trestnej veci prokurátor trestného odboru GP SR dohľadovú právomoc nad trestným konaním nevykonával,“ podotkla Predajňová.

Foto: archív

“Bankový účet slúžiaci na financovanie INICIATÍVY ZSS od Sorosa je zároveň účtom k podnikateľskej živnosti osoby Šeliga,” uvádza trestné oznámenie.

Jeden z občanov, ktorí podali neanonymné trestné oznámenie, ho v októbri aj zverejnil na sociálnej sieti Facebook. Pavol Forisch z Bratislavy adresoval v auguste tohto roka na Generálnu prokuratúru podanie vo veci možného krivého obvinenia a vlastizrady na neznámeho páchateľa a menovitých spolupáchateľov (Farská, Šeliga, Rizman) z iniciatívy Za slušné Slovensko.

V oznámení zverejnenom na internete je uvedené, že tieto osoby konali s úmyslom privodiť trestné stíhanie vtedajšieho premiéra Roberta Fica. K trestnému činu podľa tohto dokumentu malo prísť 15. 6. 2018, keď spomínané osoby podali na Fica trestné oznámenie za údajné šírenie poplašnej správy pred jedným zo zhromaždení ich organizácie v Bratislave. “Sekundárnym faktorom tohto konania bolo zakrytie trestnej činnosti, ktorej sa dlhodobo dopúšťajú samotní páchatelia z prostredia združenia Za slušné Slovensko,” uvádza sa v podaní.

Podľa Pavla Forischa išlo zo strany Farskej, Šeligu a Rizmana o “nepravdivé a zavádzajúce trestné oznámenie s úmyslom kriminalizovať a diskreditovať osobu Roberta Fica, za to, že ich údajne neprávom označuje za osoby financované Sorosom a Co. “Páchatelia sú podľa mnou predložených dôkazov o finančnom a personálnom prepojení podozrivých financovaní Sorosom a jeho organizáciami, čoho sú si plne vedomí a konajú tak v zhode s rovnakými prostriedkami, úmyslami a cieľom v tejto veľmi nebezpečnej protispoločenskej činnosti.”

Švec: Treba rovnaký meter na všetko a na všetkých
Predkladateľ si myslí, že ich konanie nesie všetky znaky trestných činov konania proti republike. Ďalej Forisch hovorí aj o spoluvine médií, ktoré toto sporné trestné oznámenie hnutia Za slušné Slovensko priniesli ako zásadnú správu. V závere podnetu hovorí aj o financovaní “slušných” pričom medzi dôkazmi uvádza, že “bankový účet služiaci na financovanie ZSS od Sorosa je zároveň účtom k podnikateľskej živnosti osoby Šeliga.”

Autor uvádza, že je potrebné bližšie skúmať predmetné bankové účty skupiny okolo hnutia Za slušné Slovensko, na ktoré mal posielať financie zahraničnej organizácie. V prípade potvrdenie takýchto transakcií aj pred vraždou novinára Jána Kuciaka by podľa predkladateľa išlo o spáchanie trestných činov proti republike.

George Sorors. (Foto: archív)

Vyšetrovanie aktivistov iniciatívy Za slušné Slovensko vyvolalo v mainstreamových médiách A medzi politikmi liberálnej pravice hysterické reakcie. V rovnakom duchu reagoval aj prezident Andrej Kiska.

Na ne reagoval podpredseda Komunistickej strany Slovenska Jalal Suleiman i šéf Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. “I ja som bol dvakrát vyšetrovaný v súvislosti s podobným prípadom, keď som na začiatku roka organizoval pred Prezidentským palácom protest vlastencov Slovenska. Aj vtedy anonym oznámil PZ, že má podozrenie, že sa protest konal protiprávne. Následné vyšetrovanie je bežná policajná prax.

V mojom prípade však médiá ani mediálni diktátori nevyjadrovali svoje rozhorčenie a netvrdili, že je to neslýchané. Ani neklamali ako teraz, keď zverejňujú klamlivé vyhlásenia, že aktivisti iniciatívy Za slušné Slovensko sú obvinení. Prezident Kiska okamžite v súvislosti s vypočutím aktérov ako svedkov trestuhodne zaútočil na základné piliere štátnosti Slovenskej republiky, medzi ktoré patrí aj Policajný zbor SR,” napísal v statuse na sociálnej sieti Jalal Suleiman.

Róbert Švec na sociálnej sieti zasa pripomenul že “je zaujímavé, že keď si NAKA vzala na mušku kňaza Jána Košiara alebo historikov Martina Lacka a Milana Ďuricu pre ich občianske a profesijné postoje k našim dejinám, vtedy to ‘slušným ľuďom’ neprekážalo. Nehovorili nič o ohrození slobody slova, nehovorili o normalizácii a pokusoch zastrašiť ľudí metódami ŠtB. Treba rovnaký meter na všetko a na všetkých,” uviedol Švec.

Róbert Švec. (Foto: Michaela Kolimárová)