Úvod Zaujímavé Vývoj umelej inteligencie spôsobí nezamestnanosť

Vývoj umelej inteligencie spôsobí nezamestnanosť

Reprodukcia: archív

Rapídne rýchly vývoj umelej inteligencie a robotov môže v oblasti práce vyvolať najväčší prevrat od čias priemyselnej revolúcie. „Nezadržateľne sa blíži okamih, keď stroje pri akejkoľvek úlohe prekonajú človeka,“ vyhlásil na stretnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy vo Washingtone profesor počítačových vied z texaskej Riceovej univerzity Moshe Varde.

Čo však bude potom robiť človek? Voľnočasové aktivity podľa Vardeho nestačia – práca je totiž pre ľudské blaho podstatná. Vedci pritom odhadujú, že ak bude rýchly vývoj pokračovať, pred rokom 2050 zostane bez práce polovica populácie. Očakáva sa, že roboty ľudí prevalcujú nielen v riadení automobilov.

Dokonalé budú aj drony či inteligentné stroje, ktoré budú slúžiť na finančné obchodovanie. Spoločnosti Google, Meta, Tesla, SpaceX, IBM alebo Microsoft ročne investujú do rozvoja systémov umelej inteligencie miliardy dolárov a umelá inteligencia sa rýchlo presúva z akademických pracovísk do reálneho sveta. Počítače dokonca začínajú počuť a ​​vidieť rovnako dokonale ako človek.

Samoriaditeľné automobily by sa mohli stať bežným dopravným prostriedkom už o dvadsať rokov. Ich zavedením by sa mala znížiť nehodovosť o minimálne 90 percent. Lenže napríklad iba v Spojených štátoch tvorí zamestnanie vodiča približne desať percent z celkového množstva pracovných miest.

Foto: archív
Foto: archív