Úvod ZO ZAHRANIČIA Vzťahy medzi Ruskom a NATO sú na úrovni priamej konfrontácie, hovorí Moskva

Vzťahy medzi Ruskom a NATO sú na úrovni priamej konfrontácie, hovorí Moskva

Foto: archív

Vzťahy Ruska so Severoatlantickou alianciou (NATO) klesli na úroveň „priamej konfrontácie“. Uviedol to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v spojitosti so 75. výročie vzniku paktu. NATO „sa už zapojilo do konfliktu na Ukrajine ) pokračuje k približovaní sa k našim hraniciam a rozširovaní svojej vojenskej infraštruktúry smerom k našim hraniciam“, povedal Peskov.

Aktivity NATO podľa hovorcu nepodporujú bezpečnosť ani stabilitu v Európe, „ale naopak, sú destabilizujúcim faktorom“. Ruský prezident Vladimir Putin viackrát pripomenul, že Západ po studenej vojne podviedol Rusko, keďže Varšavská zmluva zanikla, no NATO sa ďalej rozširovalo na východ.

Jeho súčasťou sa stali bývalé krajiny Varšavského paktu aj tri pobaltské štáty, ktoré boli súčasťou Sovietskeho zväzu. Západ toto obvinenie odmieta. Trvá na tom, že NATO je obrannou alianciou a jednotlivé krajiny do nej vstúpili na základe svojho demokratického rozhodnutia.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško uviedol, že vzťahy medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou sa zhoršujú, no Moskva nemá v úmysle vstúpiť do konfliktu s akoukoľvek členskou krajinou NATO.

Vo februári 2022 sa Severoatlantická aliancia rozšírila o Fínsko a Švédsko. Politické vedenia oboch krajín tvrdia, sa cítia vojnou na Ukrajine ohrozené a rozhodli sa skončiť dlhotrvajúcu politiku vojenskej neutrality. Švédsko sa k NATO oficiálne pripojilo minulý mesiac, Fínsko vlani v apríli.

Väčšina členských krajín NATO pomáha Ukrajine v boji proti ruským silám a poskytuje Kyjevu zbrane, výcvik a spravodajské informácie. Ruský prezident Vladimir Putin vo februári povedal, že priamy konflikt medzi Ruskom a NATO by znamenal, že svet je len krôčik od tretej svetovej vojny.