Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington pripravuje dohodu o ťažbe na Mesiaci. Chce pri nej obísť OSN

Washington pripravuje dohodu o ťažbe na Mesiaci. Chce pri nej obísť OSN

Foto: archív

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa pripravuje novú medzinárodnú dohodu s názvom Artemis, ktorá zlegalizuje ťažbu na Meciaci. Washington považuje Mesiac za strategicky významný. Zároveň by mohol slúžiť na dlhodobý vedecký výskum pre budúcie misie na Mars.

Na tieto aktivity sa vzťahuje medzinárodné kozmické právo, aj keď ho mnohí považujú za zastarané. Kozmická zmluva z roku 1967 upravuje základný právny rámec činnosti krajín vo vesmíre. Okrem iného je v nej zakotvené, že vesmírne telesá si jednotlivé štáty nemôžu privlastniť, napríklad okupáciou či vyhlásením suverenity.

Podľa novej dohody by v okolí budúcich lunárnych staníc mali vzniknúť takzvané bezpečnostné zóny. Ich cieľom by bolo zabrániť škodám alebo zásahom rivalov z iných krajín či spoločností operujúcich v tesnej blízkosti. Cieľom paktu je zároveň prisúdiť spoločnosti nárok na materiál, ktorý na Mesiaci vyťaží.

NASA do programu Artemis, v rámci ktorého chce do roku 2024 vyslať na Mesiac kozmonautov a ráta s ich dlhodobou prítomnosťou na lunárnom južnom póle, investuje desiatky miliárd dolárov. Program predpokladá, že súkromné spoločnosti tam budú môcť ťažiť napríklad kameň a podpovrchovú vodu, využiteľnú na výrobu raketového paliva.

Washington chce v blízkom čase začať rokovania o dohode s vesmírnymi partnermi, ktorí majú podobný záujem o ťažbu na Mesiaci. Ide napríklad o Kanadu, Japonsko, Spojené arabské emiráty či viaceré európske štáty. Rusko, inak významný partner NASA na Medzinárodnej vesmírnej stanici, sa na zozname zatiaľ nenachádza.

Spojené štáty sa okrem iného chcú vyhnúť schvaľovaciemu procesu v OSN a namiesto toho sa radšej priamo dohodnúť so štátmi s podobnými záujmami. Proces v OSN by bol totiž podľa Washingtonu príliš zdĺhavý a rokovania so štátmi bez vesmírneho programu by boli neproduktívne.

Vzhľadom na to, že jednotlivé štáty čoraz viac považujú vesmír za vojenskú doménu, môže byť dohoda vnímaná ako silnejúci zámer americkej vlády využívať NASA ako diplomatický nástroj. Očakáva sa, že plán vyvolá kritiku vesmírnych rivalov USA, ako je Čína.