Úvod ZO ZAHRANIČIA Washington si v Turecku odložil 50 atómových bômb

Washington si v Turecku odložil 50 atómových bômb

Foto: archív

Spojené štáty by si chceli odviezť 50 atómových bômb, ktoré si odložili v Turecku. Dôvodom je rastúce napätie medzi Washingtonom a Ankarou pre aktuálnu tureckú inváziu do Sýrie. Informáciu priniesli The New York Times. Dva zdroje z amerických ministerstiev zahraničia a energetiky uviedli, že potichu hľadajú cesty, ako nálože dostať naspäť do USA.

„Odletieť s nimi z Turecka by znamenalo de facto koniec americko-tureckého spojenectva. Ponechať ich tam predstavuje jadrovú nestabilitu, ktorú bolo treba eliminovať už dávno,“ uviedol jeden zo zdrojov. Pentagón nezverejnil, kde sa bomby nachádzajú.

Hoci je to predmetom utajenia, predpokladá sa, že bomby B61 sú na základni Incirlik, kde majú slúžiť na odstrašenie Ruska. Obavy vyvolávajú už od roku 2016, keď prišlo v Turecku k neúspešnému pokusu o puč. Teraz sú zdrojom neistoty pre politiku tureckého prezidenta, ktorý začal rozsiahlu inváziu do Sýrie.

Recep Tayyip Erdogan dal okrem toho nedávno najavo frustráciu z toho, že jeho krajina nemá vlastný jadrový arzenál a ani jej to nie je umožnené. „Niektoré krajiny majú rakety s atómovými hlavicami, a nie jednu alebo dve. Ale my ich mať nemôžeme. To nemôžem akceptovať. Na svete nie je rozvinutý národ, ktorý by ich nemal,“ vyhlásil, hoci to nie je pravda. Väčšina vyspelých krajín atómové zbrane nemá.

Predovšetkým mu prekáža, že ich má Izrael, aj keď ten to nikdy nepriznal. „Blízko nás je Izrael, sme skoro susedia. A ten ich vlastníctvom zastrašuje ostatné národy. Nikto sa ich nemôže dotknúť,“ posťažoval sa Erdogan.