Úvod ZO ZAHRANIČIA Európsky parlament zakázal Puigdemontovi vstup do svojho sídla

Európsky parlament zakázal Puigdemontovi vstup do svojho sídla

Foto: archív

Európsky parlament (EP) zaviedol úplný zákaz vstupu do svojho sídla pre bývalého predsedu katalánskej vlády Carlesa Puigdemonta, na ktorého španielske súdy vydali nový európsky zatykač a žiadosť o vydanie. Pre španielsku tlačovú agentúru Efe to potvrdili zdroje z prostredia EP. Dôvodom tohto rozhodnutia je dodržiavanie spolupráce medzi členskými štátmi EÚ a európskymi inštitúciami.

Zákonodarný zbor EÚ prijal podobné rozhodnutie aj v novembri 2017, keď v Madride vydali prvý zatykač na bývalého predsedu katalánskej regionálnej vlády – krátko po tom, ako Puigdemont po vyhlásení referenda o nezávislosti za nezákonné našiel útočisko v Belgicku.

Sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena vydal nový medzinárodný zatykač na bývalého katalánskeho premiéra pre podozrenie z organizácie vyhlásenia nezávislosti Katalánska v októbri 2017. K vydaniu zatykača na Puigdemonta, ktorý stále žije v belgickom azyle, prišlo v deň, keď španielsky súd poslal do väzenia deviatich z dvanástich katalánskych lídrov, ktorým vymeral tresty od deviatich do trinástich rokov väzenia.

Puigdemont bol v májových eurovoľbách zvolený za poslanca Európskeho parlamentu, ale nemôže nastúpiť do úradu. V marci tohto roka bol ako hosť iného katalánskeho poslanca prvýkrát na pôde EP v Bruseli, kde sa zúčastnil na otvorení výstavy venovanej katalánskemu jazyku.

Koncom mája mu však nebol povolený vstup do sídla tejto inštitúcie, keď chcel získať dočasnú akreditáciu ako právoplatný člen Európskeho parlamentu, pretože jeho meno nebolo na úradnom zozname Španielska obsahujúcom mená zvolených poslancov EP.

Katalánsky expremiér bol zvolený do EP za stranu Slobodní pre Európu, jeho zvolenie však bolo potrebné potvrdiť formou osobnej prísahy pred španielskou volebnou komisiou. K tomu neprišlo, lebo ak by sa Puigdemont vrátil do Španielska, okamžite by ho zatkli.