Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO víta úspech pri vývoji vakcín, no vyzýva nepoľaviť v opatreniach

WHO víta úspech pri vývoji vakcín, no vyzýva nepoľaviť v opatreniach

Foto: archív

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) privítala správy o vakcínach proti chorobe COVID-19, vyjadrila však súčasne vážne znepokojenie nad mediálne prezentovaným prudkým nárastom počtu nakazených v mnohých krajinách.

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnom brífingu zdôraznil, že teraz nie je čas poľaviť v opatreniach. Zopakoval, že koronavírus SARS-CoV-2 je nebezpečný a môže napadnúť každý systém v tele. „Krajiny, ktoré nechávajú vírus nekontrolovane kolovať, sa zahrávajú s ohňom,“ uviedol.

Tedros reagoval na medializované správy , podľa ktorých klinické štúdie ďalšej potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu ukázali nečakane dobré výsledky. Americká farmaceutická firma Moderna totiž oznámila, že jej experimentálna vakcína má viac než 90-percentnú účinnosť.

Podľa Moderny výsledky neskorej fázy klinických testov ukázali, že jej vakcína dokáže zabrániť vzniku ochorenia COVID-19 a z tohto pohľadu má 94,5-percentnú účinnosť.  Americký koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech minulý pondelok uviedli, že ich vakcína má 90-percentnú účinnosť. Ruskí vedci minulý týždeň oznámili, že ich vakcína – Sputnik V – má 92-percentnú účinnosť.

Tedros na zasadnutí výkonnej rady WHO pripomenul, že vakcína doplní iné nástroje, ktoré ľudstvo má v boji proti COVID-19, no nenahradí ich. Spočiatku bude množstvo dávok vakcíny obmedzené, preto pri očkovaní budú mať prioritu zdravotníci, starší ľudia a osoby v ohrození. „Dúfame, že to zníži počet úmrtí a umožní zdravotnícky systémom odolávať kríze,“ zdôraznil generálny riaditeľ WHO.

Upozornil však, že očkovanie aj tak ponechá veľký priestor pôsobeniu vírusu, preto apeloval neodvolávať preventívne opatrenia, ktoré umožňujú kontrolu šírenia COVID-19, akým je napríklad testovanie, karanténa, sledovanie kontaktov a podobne.