Úvod Z DOMOVA V Bratislave protestovalo proti vláde 15.000 ľudí, policajti uzavreli ulicu vedúcu k...

V Bratislave protestovalo proti vláde 15.000 ľudí, policajti uzavreli ulicu vedúcu k Matovičovmu domu

Foto: Pavel Kapusta

Na 31. výročie revolučných novembrových udalostí z roku 1989 sa vo viacerých slovenských mestách konali protestné akciie proti vláde Igora Matoviča a jej nezmyselným “protipandemickým” opatreniam.

Najväčšia demonštrácia sa usktočnila v Bratislave, kde sa podľa odhadov zišlo asi 15.000 ľudí z celého Slovenska. Hodinu pred jej začiatkom sa pri buste Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady SR stretlo vedenie Smeru-SD a stovky priaznivcov strany.

Predseda strany Robert Fico si sviatok 17. novembra uctil symbolickým položením venca k buste slovenského politika pred budovou Národnej rady SR. Pri tejto príležitosti vyzval ľudí, aby pri protestoch zachovali pokoj.

V príhovore kritizoval vládny kabinet a jeho opatrenia a tiež vyzval občanov, aby podporili predčasné voľby formou referenda. Po skončení akcie sa jej účastníci pripojili k davu pred Prezidentským palácom a Námestí slobody pred Úradom vlády, kde polícia umiestnila masívne ochranné zátarasy. Policajti tiež úplne zastavili a odkláňali dopravu v priľahlých uliciach.

Nakoniec sa masa ľudí sústredila na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom. Na improvizovanej tribúne vystúpilo viacero opozičných politikov a aktivistov, ktorí prítomných vyzývali na pokojný protest bez provokácií a násilností.

Ľudia kričali hanlivé heslá na adresu predsedu vlády, inokedy skandovali “Slobodu, slobodu!” Mnohí z prítomných držali transparenty s rôznymi nápismi – jeden z nich označoval pandémiu za podvod, ďalší prirovnával premiéra k Hitlerovi. Na kabátoch mali niektorí pripnutú židovskú hviezdu s nápisom “netestovaný”. Zhromaždení niekoľkokrát zaspievali slovenskú štátnu hymnu.

S prejavmi sa postupne vystriedali exposlanec Peter Marček, publicista a šéfredaktor magazínu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas, exminister a predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský a majiteľ bratislavského Rádia SiTy a aktivista Rastislav T. Lehotský.

Vystúpili aj komunisti – predseda KSS Jozef Hrdlička a člen Predsedníctva KSS Jalal Suleiman. Davu sa prihovorili tiež syn expredsedu SNS Pavol Slota, právnik a novinár Lukáš Machala, poslanec ĽSNS Milan Mazurek, europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík a napokon i šéf ĽSNS Marian Kotleba.

Jozef Hrdlička s dávkou humoru poznamenal, že ľudia po prvý raz po tridsiatich rokoch na 17. novembra nenadávajú komunistom a tlieskajú im za to, že prišli protestovať proti liberálnej vláde, ktorá ničí Slovensko a decimuje jeho obyvateľov. Milan Uhrík zasa podotkol, že kým jeho stranu politici a médiá často označujú za fašistickú, skutoční fašisti sedia na Úrade vlády, za čo zožal búrlivý potlesk.   

Foto: Pavel Kapusta

Marian Kotleba vyjadril spokojnosť, že na protivládny protest prišlo veľké množstvo ľudí a viackrát zopakoval, že v jednote je sila. Vyslovil pobúrenie nad tým, že jeho straníckeho a poslaneckého kolegu z NR SR Andreja Medveckého po konflikte zbili a zatkli kukláči. Lekári vraj neskôr Medveckému potvrdili otras mozgu. Kotleba potom prítomných vyzval “na prechádzku” k parlamentu.

Následne blízku Mudroňovu ulicu zaplavil niekoľkotisícový dav ľudí, kráčajúci smerom na Vodný vrch. Ľudia sa zhromaždili na námestí a priľahlom priestranstve pred parlamentom. Na schodisku dav tesne pri budove zastavili ťažkoodenci. Po pokriku “Prilby dole!” si policajti na chvíľu symbolicky prilby zložili, aby ukázali, že nechcú proti ľuďom zasiahnuť. Dav na to reagoval veľkým potleskom a skandovaním “Ďakujeme! Ďakujeme!”.

Z priestoru nad schodiskom sa davu začali prostredníctvom megafónu prihovárať predstavitelia ĽSNS. Marian Kotleba vyzval ľudí, aby mali pochopenie pre prítomných policatov, ktorí musia plniť príkazy a nemôžu za to, kto dnes ovláda ministerstvo vnútra a políciu. Dodal, že pokojný protest bez provokácií a násilností, ale s jasným vyjadrením svojho názoru má zmysel.

Šéf ĽSNS tiež informoval o klamstve v aktuálnom spravodajstve mainstreamových médií, ktoré mali tvrdiť, že pred parlamentom sa dejú násilnosti. “Zajtra budú tvrdiť, že toto bolo stretnutie bláznov a extrémistov. Toto je však stretnutie národa,” vyhlásil. “Zapredané médiá!” skandovali zhromaždení.

Počas vystúpení ďalších rečníkov dav kričal aj heslá “Máme toho dosť”, “Očkovať sa nedáme!”, “Diktátor Matovič!” či “Matovič do basy!” Na základe výzvy moderátorov ľudia čakali pred parlamentom na návrat poslanca Medveckého z policajného výsluchu. Ten nakoniec prišiel peši z policajnej stanice až na Vodný vrch a vystúpil. Kotleba sa na záver poďakoval policajtom, že nezasiahli. Na to sa zhromaždení občania pokojne rozišli.

Na proteste pred Prezidentským palácom i NR SR sa zúčastnili aj členovia Slovenského hnutia obrody. “Tisíce ľudí povedali nahlas a verejne, čo si myslia o Matovičovi a jeho vláde. Pobedali to normálne, pokojne a rozvážne. To je cesta, ktorú dlhodobo presadzujeme a budeme v tom pokračovať,” napísal na webovej stránke hnutia jeho predseda Róbert Švec.

Po bratislavskej demonštrácii polícia hermeticky uzavrela v trnavskej mestskej časti Tulipán ulicu, vedúcu k vile predsedu vlády Igora Matoviča. Dôvodom mali byť bezpečnostné opatrenia, keďže si na sociálnych sieťach viaceré skupinky občanov dohadovali na utorok večer protestné zhromaždenie aj pred premiérovým bydliskom.

Na všetky prístupové cesty postavili policajti oceľové zábrany, na ulicu púšťali len obyvateľov s trvalým pobytom. Ešte predtým sa pred domom predsedu vlády rozhoreli sviečky, z kahancov ľudia vytvorili nápis “Hrobár”. V okolí domu bolo následne vypnuté pouličné osvetlenie.

Podľa infomácií zo sociálnych sietí mala byť z bezpečnostných dôvodov rodina premiéra Matoviča ubytovaná v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik. Igor Matovič bol v minulosti známy organizovaním série občianskych protestov pred obytným komplexom Bonaparte v Bratislave, kde býval premiér Robert Fico. V tom čase polícia okolité ulice a priľahlý priestor ani raz nauzavrela.