Úvod Veda & Tech Wi-Fi bude nabíjať batérie: odborníci vyvíjajú anténu pre internet vecí

Wi-Fi bude nabíjať batérie: odborníci vyvíjajú anténu pre internet vecí

Foto: archív

Internet druhej generácie zmení veľmi veľa vecí okolo nás vrátane spôsobu, ako dnes elektricky napájame spotrebnú elektroniku. Americkí vedci vyvinuli nový 2D materiál, z ktorého dokážu vytvoriť šikovnú Wi-Fi anténu s kapacitami konvertovať bezdrôtový signál vo vzduchu na elektrickú energiu.

Výhoda polovodičového materiálu MoS2 (molybdén disulfid) spočíva v tom, že práve vďaka nemu majú odborníci z technologického inštitútu MIT k dispozícii nadštandardnú flexibilitu. Keďže jeho hrúbka dosahuje iba 3 atómy, dizajn špeciálnej antény môžno prispôsobovať situácii v útrobách zariadenia, informuje TechSpot.

Čo sa týka efektivity konverzie, vedci zatiaľ hovoria o 30 percentách, čo je viac ako väčšina súčasných alternatív s podobne flexibilným prevedením. S vývojom však ešte len začínajú. Ďalší cieľ spočíva vo zvýšení aktuálnej efektivity, s cieľom poháňať komplexnejšiu elektroniku.

Súčasná verzia Wi-Fi antény z MIT momentálne zvládne napíjať iba menšie veci, ako sú napríklad inteligentné náramky. Pre potreby smartfónov teda zatiaľ nestačí. Nový materiál MoS2 vznikol z dôvodu prichádzajúceho internetu vecí, čo mnohí odborníci nazývajú aj internetom druhej generácie.

Internet vecí už nebude spájať iba počítače či mobilné telefóny, ale takmer všetko okolo nás. Chladničky, klimatizácie, bežné hračky, autá, rodinné domy, nábytok a množstvo iných, dennodenne využívaných produktov nielen na elektrickú energiu, začne v neďalekej budúcnosti medzi sebou komunikovať, aby nám ešte viac uľahčili naše životy.

„Čo ak dokážeme vytvoriť elektronické systémy, ktorými obklopíme mosty alebo pokryjeme celé diaľnice, respektíve steny v našich kanceláriách a prinesieme tak elektronickú inteligenciu do všetkého okolo nás?“ uviedol Tomás Palacio, riaditeľ laboratória, kde prebieha náročný vývoj 2D materiálu.