Úvod Politika Mistrík obvinil Čaputovú z antikampane. Zastal sa jej Šefčovič

Mistrík obvinil Čaputovú z antikampane. Zastal sa jej Šefčovič

Koláž: archív

Robert Mistrík i Zuzana Čaputová sa vnímajú ako kandidáti, ktorí majú reálnu šancu poraziť v druhom kole Maroša Šefčoviča. Obaja prezidentskí kandidáti to vyjadrili v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Svoj názor odvíjajú od posledných predvolebných prieskumov. „Čísla ukázali, že som jednoducho vyzývateľom pána Šefčoviča a zo všetkých kandidátov mám najväčšie šance ho v druhom kole poraziť,“ povedal Mistrík.

Čaputová sa zasa odvoláva na výsledky posledného prieskumu, ktorý si objednala u agentúry AKO, kde za Mistríkom zaostáva len o necelé jedno percento a v simulovanom druhom kole by takisto porazila Šefčoviča. „Tie čísla sú potvrdením správnosti rozhodnutia pokračovať v kampani,“ uviedla.

Nevylúčila zároveň, že by v prospech Mistríka predsa len odstúpila, podmienila to však reálnym rizikom, že do druhého kola postúpia Šefčovič a Štefan Harabin. „Ak by boli výrazne pred nami alebo ak by bol pán Harabin tesne za mnou, a páni Šefčovič a Mistrík mali predo mnou výrazný náskok,“ spresnila situácie, v ktorých by sa rozhodla odstúpiť v prospech Mistríka.

Prípadné odstúpenie v prospech Čaputovej nevylúčil v kontexte situácie ani Mistrík. „Mojím cieľom je, aby sa prezidentom nestal predstaviteľ Smeru ani temného mečiarizmu, zachovám sa zodpovedne,“ povedal. Čaputovú však obvinil z toho, že sa stal terčom jej volebného tímu, ktorý má na neho útočiť a cez sociálne siete vytvárať dojem o predraženej kampani. Ona to považuje za neodôvodnené obvinenie.

„Mrzí ma, že sa cieľom kampane tímu pani Čaputovej stala moja osoba. Po internete sa šíria všelijaké veci, že bola moja kampaň drahá, pritom sme od pani Čaputovej zažili mimoriadne nákladnú internetovú a facebookovú kampaň, akú Slovensko ešte nezažilo,“ povedal Mistrík.

Čaputová na to reagovala tým, že preceňuje schopnosti jej a jej tímu. „Je to práca desiatok tisícok ľudí, ktorí sa ma rozhodli podporovať. Je od vás milé, že takto preceňujete moje sily, že by sme boli ja alebo môj tím schopní koordinovať takéto zástupy ľudí,“ povedala prezidentská kandidátka s tým, že to nie je jej práca, ale práca desiatok tisíc ľudí, ktorí ju podporujú.

Čaputovej sa statusom na sociálnej sieti zastal aj Maroš Šefčovič, ktorý sa mal pôvodne zúčastniť televízneho duelu, no na poslednú chvíľu to zrušil. To, že dnes som nemohol prísť do relácie Na telo, spôsobila moja viróza. To, že pán Mistrík to nedokáže pochopiť, je jeho problém a ja znesiem nemiestne poznámky na moju adresu v pohode.

Foto: archív

No to, ako zaútočil na pani Čaputovú a bez akýchkoľvek dôkazov ju obvinil, ma sklamalo. Takéto správanie nie je slušné a do prezidentskej diskusie nepatrí. Treba skončiť s hádkami a viesť kultúrnu diskusiu, ako sa nám podarilo v prednahrávanej relácii V politike na TA3.

Obaja prezidentskí kandidáti sa vyjadrovali v krátkosti i k citlivým spoločenským a politickým témam. Čaputová napríklad k otázke adopcie detí z detských domovov homosexuálnymi pármi.

„Považujem za najlepšie, keď dieťa vyrastá s matkou a otcom, ak to však nie je možné a musí byť vychovávané v ústavnej starostlivosti, je lepšie, ak by bolo v spoločnosti dvoch milujúcich ľudí, hoci rovnakého pohlavia,“ priznala.

Mistrík zasa pripustil, že by za istých okolností podporil zákon o registrovaných partnerstvách. „Som za priznanie niektorých práv párom rovnakého pohlavia, toto je moja pozícia. Ak by sa to teda nespájalo s adopciami detí párom rovnakého pohlavia, zákon o registrovaných partnerstvách by som podpísal,“ uviedol.

V prípade dekriminalizácie marihuany sa obaja zhodli na zdôraznení preventívneho charakteru prvých trestov. „Súčasná úprava, ktorá robí z držiteľov pre vlastnú potrebu rovnakých páchateľov ako sú díleri, je neprimeraná,“ uviedla Čaputová.

Mistrík pripúšťa, že prvé tresty by mali byť na úrovni priestupku s preventívnym účinkom na mladých ľudí. „Bol by som ale veľmi opatrný pri plošnej dekriminalizácii marihuany,“ dodal.

Obaja sa zhodli na tom, že o ústavných sudcoch by mal rozhodnúť ešte prezident SR Andrej Kiska v rámci svojich kompetencií. Vyjadrovali sa tiež k tomu, či by mal prezident výraznejšie prevziať právomoci v oblasti zastupovania Slovenska v zahraničí.

„Ak by mala byť spochybňovaná proeurópska orientácia Slovenska, vedela by som si to predstaviť,“ uviedla Čaputová. Mistrík súhlasí s takýmto postupom, „ak by to bolo nevyhnutné“, upozornil však na fungujúce nástroje rezortu diplomacie. „Zasa už dopredu nevytvárajme paralelný systém a budovanie novej vetvy zahraničnej politiky,“ zdôraznil.

Foto: archív