Úvod Spoločnosť Z predpovede počasia pre solárne a veterné elektrárne vzniká biznis

Z predpovede počasia pre solárne a veterné elektrárne vzniká biznis

Foto: archív

Pri oblačnom počasí a nedostatku slnečných lúčov produkcia solárnych elektrární prudko klesá. Na trhu tak môže nastať nečakaný nedostatok elektrickej energie. Distribútori potom musia na poslednú chvíľu zháňať elektrinu inde a často za vyššie ceny. Keď však zavládne horúce slnečné počasie, energie je zase prebytok.

Dobrá predpoveď počasia dokáže týmto rizikám predchádzať. Obnoviteľné zdroje zohrávajú vo výrobe elektriny čoraz väčšiu úlohu. V Európskej únii na ne teraz pripadá zhruba pätina produkcie, ale v Bruseli už padlo rozhodnutie, že do roku 2030 sa tento podiel zvýši na 32 percent.

Donedávna nepochádzalo zo slnka alebo vetra veľa energie. S výrazným rastom jej podielu vzniká aj biznis s predpoveďami počasia špeciálne pre túto oblasť, umožňujúci eliminovať nevypočítateľnosť výroby elektriny. Na aktuálnom počasí totiž záleží, či bude prúdu nedostatok alebo prebytok. Tieto informácie potrebujú nielen výrobcovia, ale aj obchodníci a distribútori.

Foto: archív

Zarobí ten, kto najlepšie odhadne, koľko prúdu sa v určitých hodinách vyprodukuje. Podľa teploty a slnečného svitu sa dá zároveň odhadovať spotreba energie na kúrenie a chladenie. Takéto špeciálne prognózy zahŕňajú predpoveď teploty, objemu výroby elektriny z vetra aj slnka v jednotlivých elektrárňach alebo územiach, ale aj odhad spotreby elektriny v oblasti.

Dôležité sú okrem iného aj výkyvy vetra alebo riziko inverzie a námrazy na veterných elektrárňach. Vodné zdroje môže zase ovplyvniť dostatok zrážok. Záujem o predpovede je v európskych krajinách pomerne vysoký. V Nemecku existuje už niekoľko firiem dodávajúcich predpovede počasia energetickému priemyslu, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na množstvo tamojších veterných parkov. Mimoriadne úspechy zaznamenáva aj španielska Meteologica, ktorá má pobočky po celom svete.

Foto: archív