Úvod Z DOMOVA Za migy darované na Ukrajinu máme dostať z USA vrtuľníky Viper

Za migy darované na Ukrajinu máme dostať z USA vrtuľníky Viper

Jaroslav Naď. (Reprofoto: archív)

Spopjené štáty ponúkajú Slovensku za stíhačky MiG-29, ktoré podaruje Ukrajine, dvanásť nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire.

Na sociálnej sieti o tom informoval dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. Za materiál by Slovenská republika zaplatila približne 340 miliónov eur v horizonte troch – štyroch rokov v rámci plánovaného obranného rozpočtu, podľa Naďa má hodnotu vyše jednej miliardy dolárov.

„Zvyšok, teda približne 660 miliónov USD, by sme dostali ako dar prostredníctvom amerického obranného vládneho fondu Foreign Military Financing,“ vysvetlil Naď. Podotkol, že o ponuku má záujem viacero krajín. Hovorí tiež aj o nepriamej forme kompenzácie za meškajúce dodanie stíhačiek F-16.

O ponuke bude po odovzdaní migov a časti systému protivzdušnej obrany Kub rozhodovať vláda. Naď označuje ponuku za veľmi výhodnú. Zásadne má zvýšiť aj obranný potenciál SR. „Bojové vrtuľníky v súčasnosti vôbec nemáme, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť,“ podotkol.

Dodal, že celková hodnota kompenzácií za darovanú techniku by mala prekročiť 900 miliónov eur. Okrem ponuky za vrtuľníky je v sume zahrnutých približne 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja za migy a 50 miliónov za systém Kub.