Úvod Ekonomika Za pretočenie plynomeru hrozí 12 rokov

Za pretočenie plynomeru hrozí 12 rokov

Foto: spektrum-ams.cz

Prevádzkovateľ distribučnej siete zemného plynu SPP – distribúcia, a. s. zaznamenáva ročne niekoľko stoviek neoprávnených zásahov do meradiel spotreby. „Páchatelia odstránia zabezpečovaciu plombu číselníka na meradle a upravujú hodnotu objemu spotrebovaného plynu, čím sa dopúšťajú trestného činu,“ vysvetlil hovorca SPP – distribúcie Milan Vanga.

Podľa neho je táto trestná činnosť organizovaná: „Spôsob zásahov do meradiel a falšovania plomb jednoznačne hovorí o ich prepojení v jednotlivých lokalitách.“ Po zistení podozrenia na porušenie plomby meradla vstupuje do procesu znalec v oblasti kriminalistiky a mechanoskopie, ktorý úradne posúdi, či nastal neoprávnený zásah do meradla.

Odberateľ je povinný nahradiť distribučnej spoločnosti nielen hodnotu neoprávnene odobratého plynu, ale aj všetky náklady spojené s odhalením a odstránením neoprávneného odberu. „V zmysle trestného zákona budú páchatelia od 1. júla čeliť trestnému oznámeniu,“ upozorňuje hovorca. V závislosti od závažnosti trestného činu a veľkosti škody im bude hroziť trest odňatia slobody od jedného do 12 rokov.

Každý neoprávnený zásah do meradla spotreby plynu je nebezpečný. Enormne sa tým zvyšuje riziko vzniku úniku plynu a havárie na plynových zariadeniach, čo môže ohroziť nielen život, zdravie a majetok neoprávneného odberateľa, ale aj jeho okolia. Odberateľ, ktorý umožní neoprávnený zásah do svojho meradla, musí nahradiť škodu a v prípade podozrenia zo spolupáchateľstva môže čeliť trestnému oznámeniu.

1 komentár

  1. Za manipulaciu meraca ktoreho vlastnikom je akciova spolocnost a banda zlodejov co SPP ukradli obcanom SR je priamo sudny postih?! Ved to je mafiansky sytem okradania ludi!!!
    Fasisticka korpokracia!!!

Comments are closed.