Úvod ZO ZAHRANIČIA Zabitie iránskeho generála môže viesť k eskalácii napätia na Blízkom východe

Zabitie iránskeho generála môže viesť k eskalácii napätia na Blízkom východe

Foto: archív

Znepokojenie zo zabitia iránskeho generála Kásema Solejmáního americkými silami v Bagdade vyjadrili v telefonickom rozhovore  francúzsky prezident Emmanuel Macron a šéf Kremľa Vladimir Putin. Zabite Solejmáního môže podľa nich spôsobiť eskaláciu situácie na Blízkom východe. „Tento krok môže vážne zhoršiť situáciu v regióne,“ citoval Putinove slová Kremeľ.

Podľa nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva obrany boli veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání a zástupca veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU) abú Mahdí Muhandis zabití pri „presne cielenom útoku“ dronom.

Denník The New York Times s odvolaním sa na svoj zdroj napísal, že útok na armádny konvoj opúšťajúci medzinárodné letisko v Bagdade, pri ktorom zahynulo aj viacero Iránom podporovaných predstaviteľov irackej armády, vykonali rakety vystrelené z amerického bezpilotného lietadla typu MQ-9 Reaper. Iránske revolučné gardy uvádzajú, že útok vykonali americké vrtuľníky.

Solejmáního oplakáva celý Irán. Do ulíc jeho rodného Kermánu vyšli desaťtisíce ľudí v čiernom oblečení, viacerí skandovali „smrť Amerike“ a pálili americké zástavy. Množstvo ľudí demonštrovalo aj v Teheráne. Ajatolláh Chameneí sľúbil tvrdú pomstu „zločincom, ktorí majú na rukách jeho krv“.

Slová najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Chameneího amerických občanov vydesili. Niekoľko hodín po atentáte na generála Solejmáního sa v Spojených štátoch „tretia svetová vojna“ a „Irán“ stali najčastejšie vyhľadávanými pojmami na Googli. Dočasný iracký premiér Ádil Abdal Mahdí odsúdil americký útok ako „agresiu“, ktorá „vyvolá pustošivú vojnu“.

Vplyvný iracký politik Muktadá Sadr „reaktivoval“ svoju ozbrojenú skupinu známu ako Mahdího armáda. Nariadil „bojovníkom, aby boli pripravení“. Svojich bojovníkov vyzval na pripravenosť aj veliteľ irackých milícií Asáib Ahl al-Hakk, ktorý tiež prisahal pomstu Spojeným štátom i Izraelu.