Úvod ZO ZAHRANIČIA EastMed prinesie do Európy ďalší plyn

EastMed prinesie do Európy ďalší plyn

Foto: archív

Predstavitelia Grécka, Cypru a Izraelu podpísali v Aténach základnú dohodu, otvárajúcu cestu výstavbe plynovodu EastMed. Podmorský plynovod by mal mať dĺžku 1 900 kilometrov a mal by sa cezeň prepravovať plyn z rýchlo sa rozvíjajúcich plynových polí vo východnom Stredomorí do Európy.

Dohodu podpísali ministri energetiky Grécka, Izraelu a Cypru Kostis Hatzidakis, Juval Steinitz a Jorgos Lakkotrypis. Na slávnostnej ceremónii sa zúčastnili aj premiéri Grécka a Izraela Kyriakos Mitsotakis a Benjamin Netenjahu a cyperský prezident Nikos Anastasiades. Krajiny chcú dospieť k finálnemu investičnému rozhodnutiu do roka 2022 aj napriek odporu Turecka. Plynovod by mal byť dokončený v roku 2025.

Európske vlády a Izrael sa vlani dohodli na projekte plynovodu EastMed. Jeho výstavba by mala stáť vyše šesť miliárd eur. Najprv by plynovodom malo prúdiť desať miliárd kubických metrov plynu ročne z Izraela na Cyprus, odtiaľ na Krétu, grécku pevninu, odkiaľ by mal tento plyn putovať cez iný plynovod do Talianska.