Úvod ZO ZAHRANIČIA Zahraničné médiá žiadajú Izrael, aby vysvetlil, prečo zničil ich sídla

Zahraničné médiá žiadajú Izrael, aby vysvetlil, prečo zničil ich sídla

Foto: archív

Po útoku izraelského letectva v meste Gaza sa zrútila budova, v ktorej mali kancelárie agentúra Associated Press, katarská televízia al-Džazíra a ďalšie zahraničné médiá. Izraelská armáda majiteľa budovy pred blížiacim sa útokom varovala a objekt evakuovali.

K náletu prišlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby trinásťposchodovú budovu opustili. Nachádzalo sa v nej aj množstvo bytov a iných úradných priestorov. Budova sa po nálete zrútila. Zatiaľ nie je zrejmé, prečo sa práve ona stala terčom náletu.

K útoku prišlo len niekoľko hodín po tom, ako iný nálet izraelskej armády zasiahol v utečeneckom tábore aš-Šátí v meste Gaza dom, pričom zahynulo desať členov palestínskej rodiny vrátane detí.

Médiá žiadajú Izrael, aby vysvetlil dôvody náletu. Agentúra AP sa snaží získať informácie od izraelskej vlády a spolupracuje pri tom s americkým ministerstvom zahraničných vecí. Generálny riaditeľ televízie al-Džazíra označil útok za „vojnový zločin“, ktorý má novinárom znemožniť informovať o konflikte.

„Útok na spravodajské organizácie je neprijateľný aj v čase ozbrojeného konfliktu. Ide o hrubé porušenie ľudských práv a medzinárodne dohodnutých štandardov,“ uviedla výkonná riaditeľka Medzinárodného tlačového inštitútu Barbara Trionfiová.