Úvod Z DOMOVA Zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku? V novele zákona to navrhol poslanec...

Zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku? V novele zákona to navrhol poslanec Šudík

Foto: archív

Na Slovensku by sa mohol zakázať klietkový chov nosníc. Vyplýva to z návrhu novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý do Národnej rady SR predložil nezaradený poslanec Tomáš Šudík. Pre jestvujúce klietkové chovy nosníc navrhuje poslanec stanoviť päťročné prechodné obdobie.

Majiteľom a ich zamestnancom má podľa Šudíka poskytnúť dostatočne dlhý čas, aby sa na nový stav adaptovali a svoje právo vlastniť majetok a právo na slobodnú voľbu povolania uskutočnili iným spôsobom. Poslanec argumentuje, že za posledné roky u európskych občanov vzrástlo povedomie a znepokojenie v oblasti životných podmienok zvierat a problémov životného prostredia.

„V dôsledku toho spotrebitelia na európskom trhu požadujú etickejšie potraviny, teda vajcia vyprodukované v systémoch s vyššími štandardmi dobrých životných podmienok zvierat,“ napísal v dôvodovej správe k návrhu. Dodal, že v júni 2021 sa Európska komisia zaviazala k revízii aktuálneho právneho rámca a k zrušeniu klietkového chovu nosníc do roku 2027.

Väčšina slovenských nosníc je podľa neho stále chovaná v klietkovom chove, a to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov podporuje zákaz klietkového chovu. „Podiel nosníc v klietkovom chove na Slovensku počas posledných troch rokov klesol o takmer osem percent a v súčasnosti ešte stále tvorí 75,3 percenta nosníc,“ uviedol.

Dodal, že Únia hydinárov Slovenska sa zaviazala v memorande spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, že do roku 2030 prestavajú všetky svoje klietkové chovy na podstielkové, voliérové alebo voľnovýbehové chovy. Nová legislatíva by mohla byť účinná od 1. januára 2024.