Úvod ZO ZAHRANIČIA Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea odmietli vydať do USA

Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea odmietli vydať do USA

Foto: archív

Súd v Londýne zamietol žiadosť USA o vydanie zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea do USA. Ako dôvod uviedol obavu o Assangeovo duševné zdravie, ktoré by extradícia mohla podlomiť. Môže to znamenať, že sa aktivista po rokoch dostane na slobodu.

Sudkyňa Vanessa Baratserová uviedla, že Assange by v prípade vydania do USA mohol spáchať samovraždu. Americká vláda už avizovala, že proti rozhodnutiu podá odvolanie. Americké úrady obviňujú Assangea zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov.

Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010 – 2011. V prípade uznania za vinného v USA by zakladateľovi WikiLeaks hrozilo až 175 rokov za mrežami. O jeho vydaní rozhodoval ústredný trestný súd Anglicka a Walesu (známy ako Old Bailey) so sídlom v Londýne.

Assangeov tím obhajcov argumentuje, že ich klient konal ako novinár a vzťahuje sa naňho prvý dodatok americkej ústavy. Ten mu zaručuje ochranu za zverejnenie uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny americkej armády v Iraku a Afganistane. Obhajcovia tiež uviedli, že Assange trpí psychickými problémami, ktoré by sa vo väzenských podmienkach v USA mohli zhoršiť.