Úvod Z DOMOVA Záleská hovorila pred Súdnou radou SR o vzťahu s Tódovou

Záleská hovorila pred Súdnou radou SR o vzťahu s Tódovou

Pamela Záleská. (Reprofoto: archív)

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská odmietla, že by vynášala informácie zo spisov. Tvrdila to na zasadnutí Súdnej rady SR, kam bola pozvaná, aby sa vyjadrila k pochybnostiam súvisiacim s jej nedávno odhaleným vzťahom s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou.

Video z ich spoločnej dovolenky vo Vysokých Tatrách, ktoré zverejnil investigatívny youtuber Martin Daňo totiž vyvolalo podozrenia, že Záleská mohla odovzdávať Tódovej zásadné informácie zo spisov alebo ovplyvňovať rozsudky tak, aby vyhovovali osobám spojeným s Tódovou a Denníku N.

Počas vášnivej diskusie na rokovaní rady sudcovia upriamili pozornosť na to, že Záleská nemusela rozhodovať objektívne a mohla svojím vzťahom s aktívnou novinárkou, ktorá často informovala o prípadoch, o ktorých rozhodovala Záleská, podlomiť dôveru verejnosti v justíciu.

„Nikdy som nevyniesla, nesprístupnila, nedala informáciu, ktorú povinnosť mám chrániť, ktorá vyplýva zo súdneho spisu, nijakej inej neoprávnenej osobe, nielen Monike Tódovej,“ tvrdila vo svojom vyjadrení.

Záleská vyhlásila, že neurobila nič, čím by sa spreneverila výkonu sudcovského povolania a podľa nej dôsledne dbá na plnenie svojich povinností. „Nebolo možné kúpiť si moje rozhodovanie. Nebolo možné ma vydierať. Zostáva už len možnosť ma zdiskreditovať,“ pokračovala.

Ako dodala, blízky vzťah s Monikou Tódovou nemusela oznamovať, pretože novinárka nefigurovala v prípadoch, ktoré riešila. Poukázala na to, že verejné vyhlásenia o svojom súkromí nerobia ani ostatní kolegovia. Členovia Súdnej rady SR nie sú v hodnotení prípadu názorovo jednotní – jedni hovoria v súvislosti s aktuálnou situáciou o strate dôvery, iní, že nie je dôvod na obavy.