Úvod Zaujímavé Zamiokulkas: vždyzelenú rastlinu stačí poliať raz za desať dní

Zamiokulkas: vždyzelenú rastlinu stačí poliať raz za desať dní

Foto: archív

Zamiokulkas je v našich zemepisných šírkach čoraz obľúbenejší. Niet sa čomu čudovať – starostlivosť o túto exotickú rastlinu z ďalekého Madagaskaru je jednoduchá, a tak sa často označuje aj ako rastlina lenivých gazdiniek. Je veľmi odolná, netrpí takmer nijakými chorobami a nepotrebuje veľa vlahy. V lete ju stačí zalievať približne raz za desať dní, v zime vydrží bez vody aj dlhšie.

Napriek nízkemu prísunu vody je stále sviežo zelená. Niektoré kultúry ju považujú za posvätnú rastlinu. Ľudia veria, že jej prítomnosť v obydlí prináša šťastie aj peniaze a podľa feng šui dodáva miestu pozitívnu energiu. Hoci jej magické vlastnosti nemožno potvrdiť, oživí každý interiér a vďaka nenáročnej starostlivosti a odolnosti sa z nej možno tešiť celé roky.

Zamiokulkas sa rýchlo rozrastá a jednoducho rozmnožuje. Vyrastá v kvetináči vo viacerých trsoch, a tak stačí jednotlivé trsy oddeliť a presadiť ich do samostatných kvetináčov. Prirodzene sa však rozmnožuje oveľa jednoduchšie – rastlina jednoducho zhodí list a ten sa zakorení v pôde pri nej.

Obľubuje vzdušnejší substrát. Zmiešajte bežný substrát pre izbové rastliny s trochou piesku a na dno umiestnite drenážnu vrstvu. Je dôležité, aby pri zalievaní korene nestáli vo vode, inak by mohli začať hniť. Hoci rastlinka znesie široké spektrum svetla – od ostrého, až po tieň, je vhodné umiestniť ju na slnečné miesto, ale nie priamo na ostré slnko.

Foto: archív
Foto: archív