Úvod Z DOMOVA SNS trvá na zachovaní rodičovského dôchodku. Tomáš chce o tom rokovať

SNS trvá na zachovaní rodičovského dôchodku. Tomáš chce o tom rokovať

Rudolf Huliak. (Foto: archív)

Slovenská národná strana podporuje návrh na vyplatenie 13. dôchodku ešte v tomto roku, no zároveň trvá na zachovaní inštitútu vyplácania rodičovského dôchodku. Na mediálnom brífingu v Národnej rade SR uviedol poslanec SNS Rudolf Huliak. „Nebudeme rušiť nijaké sociálne opatrenia v prospech dôchodcov,“ povedal.

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš navrhuje zrušiť súčasnú podobu rodičovského dôchodku. Uviedol, že je pripravený rokovať s koaličnou SNS a jej predsedom Andrejom Dankom o riešení zavedenia plnohodnotného 13. dôchodku.

Ich názor, že zároveň požadujú zachovanie rodičovského dôchodku v rovnakej podobe ako doteraz, sa podľa vlastných slov dozvedel iba z ich mediálnych vyjadrení. Predtým mali s navrhnutou zmenou súhlasiť.

„Predtým, než som to riešenie predstavil, som mal súhlas od Andreja Danka na toto riešenie. Samozrejme, pokiaľ prišlo k zmene názoru, tak sme pripravení rokovať. Len chcem upozorniť, že vyplatenie 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku bez toho, aby prišlo k zmenám v rodičovskom dôchodku, by stálo navyše 440 miliónov eur,“ upozornil Tomáš.

V tejto súvislosti poukázal na zlý stav verejných financií. „Je teda otázne, či môže naraz fungovať aj 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, aj rodičovský dôchodok. To si naozaj musíme medzi koaličnými partnermi vyjasniť,“ zdôraznil minister s tým, že zásadnou podmienkou účasti jeho strany vo vládnej koalícii je práve zavedenie plnohodnotného 13. dôchodku.

Zároveň pripomenul, že strany Hlas-SD, Smer-SSD, ale ani Jednota dôchodcov na Slovensku či odborná verejnosť v minulosti nepodporili zavedenie rodičovského dôchodku. Dôvodom je, že je diskriminačný voči seniorom, ktorí nemajú deti, zomreli im deti, alebo ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté.

„Nikto nejde zobrať ani jeden cent z tých 315 miliónov eur určených na rodičovský dôchodok. Chceme ich len presunúť do nového 13. dôchodku. A 13. dôchodok bude pre všetkých seniorov, bez ohľadu na to, či deti majú, alebo nie. To sa nám zdá spravodlivé,“ dodal Tomáš.

Kým v súčasnosti môžu pracujúce deti svojim rodičom na penzii prispieť časťou sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta hrubej mzdy zamestnanca, respektíve vymeriavacieho základu živnostníka, po novom by mohli svojim rodičom odviesť dve percentá zo zaplatenej dane z príjmov.

Minister práce chce týmto spôsobom získať 315 miliónov eur, ktoré chce použiť na zvýšenie trinástych dôchodkov. Rodičia by však z dvoch percent daní dostali menšiu sumu. Systém v súčasnosti funguje tak, že časť sociálnych odvodov detí ide na penzie ich rodičov.