Úvod Politika Západ klame, vo Venezuele nie je hladomor. Obchody sú plné potravín

Západ klame, vo Venezuele nie je hladomor. Obchody sú plné potravín

Jeden z venezuelských supermarketov. (Foto: archív)

V súvislosti s organizovaním humanitárnej pomoci Venezuele zo strany USA a ďalších štátov západní politici a mainstreamové médiá informujú o akútnom nedostatku potravín a liekov v tejto latinskoamerickej krajine.

Venezuelské vedenie spomenuté informácie striktne odmieta a prezident Nicolás Maduro odkázal, že obyvatelia nie sú žobráci a pomoc nepotrebujú. Obáva sa však dodávky zbraní na pripravovanú americkú intervenciu, ktorú majú maskovať humanitárne konvoje.

Prezidentovi dávajú zapravdu aktuálne fotografie a videá, ktoré sa v posledných dňoch objavili na internete. Sú v ostrom protiklade s propagandistickými tvrdeniami západných médií o prázdnych obchodoch a spoločnosti na pokraji hladomoru.

„Obchody s potravinami zívajú prázdnotou a jedlo sa stáva čoraz vzácnejšie,“ píše britský denník The Guardian. „Dokonca ani základné potreby, ako sú napríklad zubné kefky, dnes vo Venezuele nezoženiete,“ informuje CNN. „Hladní Venezuelčania si môžu vybrať už len medzi umučením a vyhladovaním,“ tvrdí ďalšia americká televízia Bloomberg.

A realita? V supermarketoch v Caracase a ďalších venezuelských mestách sú pulty plné potravín a ďalších druhov tovaru vrátane širokej ponuky potrieb osobnej hygieny – napríklad niekoľkých začiek parfumovaného toaletného papiera či zubných kefiek, o nedostatku ktorých píše západný mainstream.

Zákazníci si môžu okrem iného vybrať zo širokej ponuky mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov z domova i zahraničnej produkcie. Fajnšmekri si dokonca môžu dožičiť aj mimoriadne kvalitné pivo z remeselných pivovarov, ktoré patrí do nadštandardnej ponuky obchodov. Dokazuje to účelovosť snáh o organizovanie humanitárnej pomoci Venezuele a odhaľuje mediálne manipulácie západnej propagandy.

Americký novinár a bloger Max Blumenthal v caracaskom supermarkete vyvracia propagandu o nedostatku potravín vo Venezuele (22. február 2019):