Úvod ZO ZAHRANIČIA Do zbierky pre obvineného policajta prispelo už 40.000 Francúzov

Do zbierky pre obvineného policajta prispelo už 40.000 Francúzov

Foto: archív

Hodnota finančnej zbierky pre policajta, ktorý minulý týždeň vo Francúzsku pri cestnej kontrole zastrelil 17-ročného tínedžera severoafrického pôvodu, už presiahla 850.000 eur. Udalosť vyvolala v krajine násilné protesty.

Zbierku na webe Gofundme.com založil novinár Jean Messiha, ktorý má blízko k protiislamsky orientovanému politikovi Ericovi Zemmourovi. Doteraz do nej prispelo okolo 40.000 ľudí, najvyšší individuálny príspevok bol 3000 eur. Zbierka výrazne prevýšila inú zbierku vytvorenú na podporu rodiny zastreleného tínedžera.

Stará matka obeti v nedeľu uviedla, že je „zdrvená“ podporou, ktorú ľudia preukazujú policajtovi. „Tento človek pripravil môjho vnuka o život, musí pykať presne tak, ako všetci ostatní. Verím však v justíciu a spravodlivosť,“ vyhlásila pre francúzsku spravodajskú televíziu BFM.

Zbierku kritizovalo viacero ľavicových a centristických poslancov. „Jean Messiha sa zahráva s ohňom,“ napísal na sociálnje sieti poslanec Eric Bothorel, ktorý patrí k strane prezidenta Emmanuela Macrona. Zbierku označil za „nemiestnu a škandalóznu“.

Zverejnený záznam incidentu zobrazuje obvineného policajta a jeho kolegu počas kontroly žltého mercedesu, ktorý zastavili v západnom predmestí Paríža zvanom Nanterre. Sedemnásťročný vodič auto šoféroval bez vodičského oprávnenia. Policajt ná zázname mieri na vozidlo svojou zbraňou, a keď sa vodič pokúša z miesta ujsť, z bezprostrednej blízkosti na auto vystrelil.