Úvod ZO ZAHRANIČIA Von der Leyenová: Dokážeme si predstaviť, že EÚ bude bez Ukrajiny, Moldavska...

Von der Leyenová: Dokážeme si predstaviť, že EÚ bude bez Ukrajiny, Moldavska a západného Balkánu? Nemožné

Ursula von der Leyenová. (Foto: archív)

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyhlásila, že pre Európsku úniu je nevyhnuté riešiť jej rozšírenie čo najskôr a pripojiť krajiny ako Ukrajina a Moldavsko. Cieľom je zaručiť, aby sa nedostali pod vplyv Ruska a Číny.

„Dokážeme si predstaviť, že EÚ bude bez Ukrajiny, bez Moldavska, bez západného Balkánu, pričom tieto časti Európy sú pod vplyvom Ruska a Číny? Nemožné,“ povedala v Madride. EÚ preto podľa nej musí začať premýšľať nad tým, aby sa stali súčasťou EÚ.

Predsedníčka EK takisto zdôraznila, že EÚ únia musí zvýšiť pomoc pre Ukrajinu, na ktorej území už takmer 500 dní prebieha ruská vojenská operácia. „Teraz je našou povinnosťou priblížiť sa k tejto vytrvalosti a húževnatosti. To zahŕňa spoľahlivú a pravidelnú finančnú podporu,“ povedala.

Pripomenula, že eurokomisia Kyjevu do roku 2027 navrhla 50 miliárd eur vo forme rozpočtovej pomoci a podpory pri obnove. Aj španielsky premiér Pedro Sánchez trval na tom, že je potrebné poskytovať Ukrajine pomoc vo forme zbraní a iných prostriedkov. Španielsko prevzalo polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.