Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj i Putin nesú za vojnu rovnakú zodpovednosť, tvrdí bývalý brazílsky prezident

Zelenskyj i Putin nesú za vojnu rovnakú zodpovednosť, tvrdí bývalý brazílsky prezident

Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin. (Koláž: archív)

Niekdajší brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva vyhlásil, že ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin nesú rovnakú zodpovednosť za aktuálnu vojnu na Ukrajine.

Sedemdesiatšesťročný Lula v interview pre americký týždenník Time uviedol, že je nezodpovedné, aby západní lídri oslavovali Zelenského, pretože tak podporujú vojnu – miesto toho, aby sa zamerali na rokovania za zatvorenými dverami s cieľom zastaviť boje.

„Vidím, ako ukrajinskému prezidentovi, ktorý hovorí v televízii, všetci európski poslanci tlieskajú v stoji. Tento človek je však za vojnu zodpovedný rovnako ako Putin,“ povedal brazílsky exprezident.

Lula, ktorý sa objavil aj na obálke magazínu Time, je favoritom októbrových prezidentských volieb, v ktorých chce zabrániť opätovnému zvoleniu súčasného prezidenta Jaira Bolsonara a vrátiť sa do úradu po minuloročnom zrušení rozsudkov za korupciu, ktoré ho dostali do väzenia.

Lula ďalej vyhlásil, že Zelenskyj mal ustúpiť ruskému odporu k snahám Ukrajiny o vstup do Severoatlantickej aliancie a rokovať s Putinom, aby sa vyhol konfliktu. Tento ľavicový politický veterán taktiež povedal, že americký prezident Joe Biden ani lídri EÚ neurobili dosť pre rokovania s Ruskom pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

„Spojené štáty majú veľký politický vplyv. Biden mohol vojne zabrániť, nie ju podnecovať. Mohol odletieť do Moskvy a porozprávať sa s Putinom. Takýto postoj sa očakáva od lídra,“ zdôraznil Lula.

USA a EÚ mohli invázii zabrániť, ak by vyhlásili, že Ukrajina nevstúpi do NATO, povedala bývalá brazílska hlava štátu. „Putin nemal napadnúť Ukrajinu, nie je to však len Putin, kto je vinný. Na vine sú aj USA a EÚ,“ tvrdí Lula.

Luiz Inácio Lula da Silva počas svojej politickej kariéry udržiaval priateľské vzťahy s takými rozdielnymi partnermi, ako sú George W. Bush, Hugo Chávez či Mahmúd Ahmadínežád. Brazílskym prezidentom bol v rokoch 2003 – 2010.