Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj uvalil sankcie na prezidenta Sýrie Bašára Asada

Zelenskyj uvalil sankcie na prezidenta Sýrie Bašára Asada

Bašár Asad. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvalil sankcie na vyše 440 osôb a firiem z Ruska, Iránu a Sýrie. Medzi sankciovanými osobami je aj Moskvou podporovaný sýrsky prezident Bašár Asad. Zelenskyj podpísal príslušný dekrét, ktorý navrhla ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Na sankčný zoznam bolo zaradených 141 právnických a 300 fyzických osôb prevažne z Ruska, ale aj z Iránu a Sýrie, ktoré patria medzi spojencov Moskvy. Ukrajinské opatrenia najnovšie postihli nielen sýrskeho prezidenta Asada, ale aj premiéra Husajna Arnúsa a ministra zahraničných vecí Fajsala Makdáda.

Sankcie zavedené na obdobie desiatich rokov zahŕňajú zablokovanie vkladov, obmedzenia obchodných a tranzitných operácií, zákaz privatizácie na Ukrajine, pozastavenie plnenia ekonomických a finančných záväzkov a odobratie ukrajinských štátnych vyznamenaní.

Medzi ruskými podnikmi postihnutými novými ukrajinskými sankciami sú aj zbrojárske koncerny Kalašnikov a Almaz-Antej. Sankcie boli uvalené aj na firmy podieľajúce sa na dodávkach iránskych dronov do Ruska. „Ukrajinské sankcie sú súčasťou globálneho tlaku na Rusko,“ uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

V súvislosti so sankciami vyhlásil, že Rusko v roku 2015 začalo vojenskú intervenciu v Sýrii a pomohlo tak udržať pri moci Asadov režim. Tvrdí, že medzinárodné spoločenstvo zostalo pasívne, čím otvorilo cestu ruskej útočnej vojne proti Ukrajine. „Ľudia v Sýrii nedostali medzinárodnú ochranu a a to dalo Kremľu a jeho komplicom pocit beztrestnosti,“ povedal Zelenskyj.