Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Všetko, kam Rusi postúpia, si vezmeme späť

Zelenskyj: Všetko, kam Rusi postúpia, si vezmeme späť

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mediálnom brífingu v Kyjeve vyhlásil, že všetky územia dobyté ruskými silami si Ukrajina vezme späť. Takto Zelenskyj odpovedal na novinársku otázku, ako hodnotí plány Moskvy obsadiť región Donbas na východe Ukrajiny.

„Všetko, kam Rusi postúpia, si vezmeme späť, všetko,“ povedal. „Toto nie je otázka dvadsiatich či tridsiatich rokov – to je otázka toho, či máme zbrane. Vezmeme si naspäť všetko na jeden záťah, všetky tie okupované územia,“ pokračoval.

Na otázku, či sú Ukrajinci pripravení žiť celé roky v stave vojenskej pohotovosti, tak ako Izrael, Zelenskyj odpovedal: “My už sme takou krajinou, ktorá vie, že sa musí brániť. Som presvedčený, že raz zvíťazíme, že budeme mať najsilnejšiu armádu, a pokiaľ ide o bezpečnostné záruky, budeme jednou z najsilnejších krajín v Európe.“

Na otázku, či podľa neho existuje možnosť, že Rusko použije nukleárne zbrane, odpovedal: „Nechcem veriť, že taká možnosť existuje. Ak líder Ruskej federácie nestráca zdravý rozum, jadrové zbrane nepoužije.“ Dodal, že keby Ukrajina mala jadrové zbrane, nikdy by ich nepoužila.