Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Vyzývam Západ na uvalenie maximálnych možných sankcií proti Rusku

Zelenskyj: Vyzývam Západ na uvalenie maximálnych možných sankcií proti Rusku

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval na uvalenie maximálnych možných sankcií proti Rusku a žiadal aj poskytnutie ďalších zbraní pre ukrajinskú armádu, ktorá na svojom území bojuje proti ruským jednotkám.

Zelenskyj na tento apel využil svoj príhovor k účastníkom Svetového ekonomického fóra, ktoré sa koná vo švajčiarskom horskom stredisku Davos. Ukrajinský prezident v ňom zdôraznil potrebu zosilnenia sankcií proti Ruskej federácii.

„Myslím si, že takéto sankcie proti Rusku stále neexistujú a mali by,“ povedal Zelenskyj v príhovore vysielanom v režime videokonferencie. Zdôraznil, že na vojenskej operácie Ruska je potrebné, aby sankcie išli ešte ďalej, vrátane uvalenia ropného embarga, zablokovania všetkých ruských bánk a úplného prerušenia obchodovania s Ruskom.

Zasadzoval sa aj za úplné stiahnutie zahraničných spoločností z Ruska. Tieto reštrikcie sú podľa Zelenského nutné, „aby Rusko a každý ďalší potenciálny agresor, ktorý chce začať brutálnu vojnu proti susedovi, jasne vedel, k čomu to okamžite povedie“.

Ukrajinský prezident vyzval svet, aby „sa už teraz postavil proti Rusku a nečakal, kým Moskva použije chemické, biologické alebo jadrové zbrane“. Podľa jeho slov agresor nesmie nadobudnúť „dojem, že svet nekladie dostatočný odpor“.

Dodal, že štáty podporujúce Ukrajinu čakajú, ako sa vojna s Ruskom skončí, „ako sa našej krajine podarí zastaviť hrubú silu, ktorá spochybnila všetko, čo si svet skutočne váži“. Volodymyr Zelenskyj vo svojom prejave vyzdvihol odvahu občanov Ukrajiny, ktorá “vyburcovala nevídanú jednotu demokratického sveta”.