Úvod Z DOMOVA Dušanovi Kováčikovi Najvyšší súd znížil trest na osem rokov a pokutu 100.000...

Dušanovi Kováčikovi Najvyšší súd znížil trest na osem rokov a pokutu 100.000 eur

Dušan Kováčik. (Foto: archív)

Najvyšší súd SR v odvolacom konaní rozhodol o tom, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný z prijatia 50-tisícového úplatku za to, že proti prepusteniu bossa mafiánskej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku nepodá prokurátorka sťažnosť, a z vynášania informácií z vyšetrovacích spisov, čím mal Kováčik úmyselne vyzradiť utajovanú skutočnosť.

Trestný senát v zložení Peter Hatala, Martin Bargel a Peter Štift ho oslobodil spod časti obžaloby, ktorá hovorila o spolupráci so zločineckou skupinou. Štrnásťročný nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý mu udelil Špecializovaný trestný súd v Pezinku, mu senát znížil na osemročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia.

Súd mu tiež určil peňažný trest vo výške 100.000 eur, ktorým nahradil pôvodný trest prepadnutia majetku. Rozsudok je právoplatný, nedá sa proti nemu odvolať, iba podať mimoriadny odvolací prostriedok. Keďže sa Kováčik osobne zúčastnil na pojednávaní a trest je vyšší ako dva a pol roka, podľa zákona ho Zbor väzenskej a justičnej stráže eskortoval priamo do výkonu trestu.