Úvod ZO ZAHRANIČIA Zeman nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti, parlament mu odoberie právomoci

Zeman nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti, parlament mu odoberie právomoci

Foto: archív

Český prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať nijaké pracovné povinnosti, pričom prognóza jeho stavu je veľmi neistá. Na mediálnom brífingu to oznámil predseda Senátu Miloš Vystrčil na základe správy Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN), v ktorej je Zeman hospitalizovaný.

Vystrčil ďalej informoval, že vzhľadom na charakter ochorenia je dlhodobá prognóza prezidentovho zdravotného stavu hodnotená ako krajne neistá. Možnosť, že sa Zeman vráti k svojim pracovným povinnostiam je malá, uviedol.

Okrem toho predseda Senátu povedal, že Zemanov kancelár Vratislav Mynář bol so stavom prezidenta oboznámený už minulú stredu. ÚVN odoslala Vystrčilovi odpoveď na jeho žiadosť týkajúcu sa zdravotného stavu prezidenta v pondelok ráno. Obsah však nemocnica z dôvodu dodržania zákona nezverejnila.

Vedenie Senátu tvrdí, že momentálne nie je možný iný postup, ako aktivovať článok 66 ústavy ČR, na základe ktorého prejdú právomoci prezidenta na premiéra a predsedu Poslaneckej snemovne. V utorok sa majú za týmto účelom stretnúť zástupcovia vedenia Senátu s predsedami strán v Snemovni.