Úvod Z DOMOVA Fico na čapicovom proteste: Vyzývame Čaputovú, aby prestala byť hovorkyňou vládnej koalície

Fico na čapicovom proteste: Vyzývame Čaputovú, aby prestala byť hovorkyňou vládnej koalície

Robert Fico na čapicovom proteste. (Foto: archív)

Približne štyritisíc ľudí sa zišlo na tzv. čapicovom protivládnom proteste zorganizovanom opozičnou stranou Smer-SD za podpory SNS a primátora mesta v amfiteátri v Rimavskej Sobote. Akcia bola naživo prenášaná prostredníctvom internetu, moderoval ju hovorca Smeru Ján Mažgút.

Prívlastok „čapicový“ mal protest z dôvodu, aby ľudia symbolicky čiapkami ukázali vláde, „ako ju budú hnať“, povedal šéf strany e expremiér Robert Fico. Pred rozvášneným publikom okrem okrem neho vystúpili aj podpredsedovia Ľuboš Blaha, Richard Takáč, Erik Kaliňák, ako aj podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár.

Podujatie prišli podporiť i členovia folklórneho súboru Šumiačan, husľový virtuóz Ján Berky-Mrenica ml. a ďalší umelci. Publiku zaspieval tiež poslanec NR SR za Smer a operetný spevák Dušan Jarjabek. Najväčší úspech zožal herec Juraj Sarvaš, ktorý brilantne predniesol Chalupkovu báseň Mor ho!

Foto: archív

Robert Fico v hlavnom prejave upozornil, že Slovensko čakajú ťažké časy. Myslí si, že ak vláda niečo neurobí, začiatkom roka 2022 nás čaká ťažká sociálna a ekonomická kríza. ,,Obávam sa, že niekto stratí kontrolu nad sebou a urobí niečo také ako v Nórsku,“ narážal na nedávny incident zo škandinávskej krajiny, kde atentátnik šípmi zavraždil niekoľko ľudí.

Líder Smeru tiež predstavil nové referendové otázky, ktorých cieľom je skrátiť funkčné obdobie súčasnej vlády. To považuje za jediné správne východisko z momentálnej spoločenskej, politickej a ekonomickej krízy v štáte.

,,Zajtra prezidentke Zuzane Čaputovej posielame dve referendové otázky a požiadali sme ju, aby ich nedávala na Ústavný súd SR, ale rovno spustila proces referedna. Preto z Rimavskej Soboty zaznieva apel na hlavu štátu. Vyzývame ju, aby to nedopadlo tak, ako keď zmarila referendum a v podstate hodila 600-tisíc podpisov do koša,“ pokračoval Fico. Dav ho odmenil búrlivým potleskom.

Foto: archív

Prezidentke tiež odkázal, aby začala oponovať nezmyselným návrhom, prichádzajúcim z parlamentu a prestala byť hovorkyňou vládnej koalície. Myslel tým najmä aktuálne snahy vládnucej garnitúry presadiť čistky štátnej správe.

Ak tento zámer v podobe právnej normy prejde, podľa neho bude vyhodených viac ako desať percent zamestnancov zo štátnej správy a politici vládnej koalície budú môcť kedykoľvek odvolať akéhokoľvek nepohodlného riaditeľa alebo policajta.

Na záver sa Fico prítomným poďakoval za obrovskú podporu a energiu, ktorú do Rimavskej Soboty priniesli. „Priatelia, bez vás by to nešlo a keď vidím tu energiu, ktorú nám dávate, musím povedať mea culpa.

Áno, urobili sme chyby. Toľké roky sa nedá vládnuť bez chýb. Ale zodpovedali sme sa za ne. Preto vás prosím, aby ste vnímali stranu Smer-SD ako sociálnu demokraciu. Stranu, ktorá chce za vás bojovať. Sme tu pre vás,“ odkázal ľuďom trojnásobný predseda vlády.

Čapicový protivládny protest v Rimavskej Sobote: