Úvod ZO ZAHRANIČIA Zeman pri Lipavskom ustúpil, novú vládu vymenuje v piatok

Zeman pri Lipavskom ustúpil, novú vládu vymenuje v piatok

Petr Fiala a Miloš Zeman. (Foto: archív)

Český prezident Miloš Zeman v piatok vymenuje novú vládu tak, ako ju navrhol designovaný premiér Petr Fiala – teda vrátane kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Českej pirátskej strany.

Toho doteraz hlava českého štátu odmietala ako nekompetentného, navyše s negatívnym postojom k zoskupeniu V4. Informoval o tom po stretnutí Zemana s Fialom spravodajský portál Novinky.cz.

Ako napísal na sociálnej sieti Zemanov hovorca Jiří Ovčáček, novú vládu vymenuje prezident na Pražskom hrade v piatok o 11:00 h. Fiala po stretnutí so Zemanom uviedol, že ak by prezident odmietol vymenovať Lipavského za ministra zahraničných vecí, obrátil by sa s kompetenčnou žalobou na Ústavný súd.

“Pán prezident Zeman si uvedomil, že spor na Ústavnom súde by celú situáciu iba skomplikoval, a preto sa rozhodol pre tento štátnický krok, ktorý oceňujem,” povedal Petr Fiala.

Na vymenovanie po Novom roku z dôvodu karanténybude musieť počkať budúci minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula z KDÚ-ČSL. Nová vláda by mala požiadať Poslaneckú snemovňu o dôveru 12. januára.