Úvod Z DOMOVA Žiga vyháňa zo Smeru poslancov, ktorí založili platformu hodnotovej politiky

Žiga vyháňa zo Smeru poslancov, ktorí založili platformu hodnotovej politiky

Foto: archív

Vznik platformy hodnotovej politiky dvoch poslancov Smeru-SD v spolupráci s poslancami ĽSNS je v rozpore s hodnotovým ukotvením strany Smer-SD. „Pozícia a hodnotové otázky strany Smer-SD sú známe a jednoznačné. Ak ho poslanci nezdieľajú, mali by znášať zodpovednosť, pričom jednou z možností je aj odchod,“ uviedol podpredseda Smeru-SD Peter Žiga s tým, že obaja by mali svoj krok jasne vysvetliť.

Akúkoľvek spoluprácu s extrémistickou ĽSNS označil za chybný krok aj podpredseda Národnej rady (NR) SR a Smeru-SD Peter Pellegrini. Verí, že jeho stranícki kolegovia si uvedomia chybu a nebudú v diskusii pokračovať.

Založenie platformy poslancov Smeru-SD s kotlebovcami vníma Pellegrini ako ich individuálne rozhodnutie, ku ktorému by Smer-SD mal zaujať jasný postoj. „Môžeme diskutovať o hodnotách, ale je neprípustné viesť takúto debatu s extrémistickou stranou. Sociálna demokracia na Slovensku sa nesmie spriahať s extrémistami, ktorí dodnes spochybňujú napríklad SNP,“ podotkol.

Podpredseda Smeru-SD Richard Raši skonštatoval, že poslanci Smeru-SD Ján Podmanický a Marián Kéry ostatných členov o svojej iniciatívne neinformovali. „Keď som videl ich tlačovku, zostal som prekvapený.

Aj keď nešlo priamo o kotlebovcov, ale o poslancov, ktorí kandidovali za KDŽP, mali si to s vedením strany vopred vydiskutovať,“ tvrdí. Podotkol, že namiesto diskusie o obsahu ich gesto prinieslo opačný efekt, teda komentáre, že Smer-SD sa spája s fašistami. Zdôraznil, že nejde o iniciatívu strany.

Poslankyňa Smeru-SD Denisa Saková to vidí podobne a rovnako poukázala na hodnoty strany. „Pokiaľ tvrdíme, že s ĽSNS sme nespolupracovali a nikdy spolupracovať nebudeme, tak nemôžem podporovať ani tieto aktivity našich členov. Za svoje kroky si je každý zodpovedný sám a sám si musí každý vyvodiť svoju politickú zodpovednosť,“ uviedla pre TASR.

Poslanec Ľubomír Petrák zo Smeru-SD označil krok svojich spolustraníkov za chybu a politický amaterizmus. Skonštatoval, že ak chceli zabezpečiť platformu hodnotovej spolupráce, mali do nej zapojiť všetkých kresťansky zmýšľajúcich poslancov.

Poznamenal, že ide o ich individuálny názor, pričom majú právo svoje názory hájiť. „Ak chcú využívať toto právo, tak by mali zvážiť, či sú schopní a v akom zložení sú schopní presadzovať tieto hodnoty. Zloženie musí byť potom aj za účasti poslancov z vládnej koalície, inak nepresadia nič,“ podotkol.

ĽSNS odmieta tvrdenia o spájaní sa so Smerom-SD. Hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica skonštatoval, že minulotýždňová tlačová konferencia za účasti ich poslanca Tomáša Tarabu vyplynula z diskusie o správe ombudsmanky.

Podľa jeho slov sa ukázalo, že naprieč politickým spektrom sú poslanci, ktorí majú blízko k hodnotovej politike odmietajúcej „nebezpečný liberalizmus a kultúru smrti“. Vzhľadom na to strana skonštatovala, že konzervatívni poslanci by mohli v tomto volebnom období dokázať veľké veci. „Základom je však vzájomný dialóg,“ zdôraznil Ďurica.

Poslanci Podmanický a Kéry spolu s poslancom Tomášom Tarabom z ĽSNS minulý týždeň oznámili zámer založiť takzvanú platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov.

Slúžiť by mala na to, aby sa poslanci s rovnakým názorom vedeli stretávať a pripravovať spoločný postup v hodnotových témach. Pozvali do nej aj koaličných poslancov, hnutie OĽaNO deklarovalo, že sa k iniciatíve nepridá.