Úvod Turistika Zima na východe Slovenska vyčarovala ľadové kráľovstvo

Zima na východe Slovenska vyčarovala ľadové kráľovstvo

Foto: archív

Vodopád Šikľavá skala patrí k nádherným prírodným úkazom a návštevníkov láka po celý rok. Predovšetkým v zimnom období nám však toto miesto môže závidieť celý svet. Vtedy totiž prúdy vody zamŕzajú a vytvárajú nádherný ľadový závoj.

Vodopád a v zime ľadopád Chrastianska šikľavá skala (nazývaná aj Matejovská šikľavá skala) sa nachádza na severnom okraji planiny Galmus na styku s Hornádskou kotlinou, v tesnej blízkosti rieky Hornád medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom. Tento vápencový a zlepencový útvar je útočiskom mnohých vzácnych a chránených druhov rastlín, živočíchov a ich spoločenstiev.

Samotná skala je vysoká až 40 metrov a široká okolo 380 metrov. Vododpád nad rozsiahlym zlepencovým previsom má výšku približne 14 a šírku takmer 30 metrov. V zime sa z neho tvorí ľadopád plný ľadových stien, stĺpov a cencúľov.

Najlepší prístup na toto nádherné miesto je z Matejoviec nad Hornádom, odkiaľ sa sem za necelú polhodinku dostanú aj menej zdatní turisti. Pri teplotách nad nulou treba dávať pozor na padajúce cencúle, v tomto období je však návšteva Šikľavej skaly bezpečným a skutočne výnimočným zážitkom.

Šikľavá skala je súčasťou územia európskeho významu SKUEV 028 Vápence v doline Hornádu, pokrývajúceho všetky cenné vápencové a flyšové lokality v okolí Hornádu o výmere okolo 30 ha.