Úvod Zaujímavé Zmena času nemá podľa expertov ekonomický význam

Zmena času nemá podľa expertov ekonomický význam

Foto: archív

Od nedele opäť platí letný čas. Zmena času má tradične nemálo kritikov, ale ich hlas v posledných rokoch silnie. Na to, že posun času, zavedený najmä pre úsporu elektrickej energie, nemá ekonomický zmysel, upozorňuje aj Hospodárska komora ČR. „Existencia zimného a letného času je prežitok,“ tvrdí jej hovorca Miroslav Diro.

Viaceré nedávne štúdie dokázali, že pôvodný dôvod na zavedenie zmeny času, teda ekonomické dôsledky v podobe úspory energie, sú v súčasnosti minimálne. „Naopak, zmena času je spojená so značnými dodatočnými nákladmi, a to nielen z hľadiska organizácie práce v podobe zvýšenej administratívy. V dňoch nasledujúcich po zmenách času prichádza k zvýšenému výskytu pracovných úrazov.

Nastáva aj zníženie produktivity zamestnancov pod vplyvom nižšieho sústredenia a únavy. Tieto náklady výrazne prevyšujú spomínanú úsporu energie. A keďže ekonomické zdôvodnenie stálo za zavedením zmeny času, malo by byť aj za jej zrušením,“ tvrdí Diro. Zmena času škodí i poľnohospodárstvu, predovšetkým však ľudskému zdraviu.

Podľa nedávneho výskumu spôsobuje zdravotné problémy približne 20 percentám Európanov. Sťažujú sa predovšetkým na únavu, ospalosť, dezorientáciu, poruchy trávenia alebo migrénu. V období po zmene času stúpa dokonca aj výskyt infarktov. Neprirodzená zmena spánkového rytmu môže okrem toho pôsobiť ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka.

„Odhady priamych a nepriamych nákladov len na zdravotné následky každoročnej zmeny času v členských štátoch EÚ sa vyšplhali až na 131 miliárd eur. To je takmer toľko, ako ročný rozpočet na fungovanie európskych inštitúcií,“ zdôrazňuje europoslankyňa Anna Záborská. Kritikov posunu času preto nedávno potešilo uznesenie Európskeho parlamentu, ktorý sa vyslovil za jeho zrušenie a Európsku komisiu vyzval na analýzu dôvodov za a proti striedaniu letného a zimného času.

Foto: archív