Úvod Z DOMOVA ZMOS súhlasí s kompenzáciami vysokých cien za energie v polovičnej výške

ZMOS súhlasí s kompenzáciami vysokých cien za energie v polovičnej výške

Jozef Božik. (Foto: archív)

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) súhlasí s ponukou vyplatenia kompenzácií z dôvodu vysokých cien energií. Súbežne s tým bude žiadať o odpustenie tzv. covidových pôžičiek a riešenia problémov samospráv na individuálnej báze.

Rozhodla o tom Rada ZMOS na svojom online rokovaní, informoval na mediálnom brífingu v Partizánskom predseda ZMOS-u Jozef Božik. Ponuku označil za malé víťazstvo, ktorá je podľa neho lepšia ako nič.

„Ponuka, ktorá nám bola adresovaná, je presne v polovici. Na Rade ZMOS sme rozhodli, že túto ponuku prijímame s dodatkom, že súbežne s tým pôjde odpustenie tzv. covidových pôžičiek,“ uviedol Božik.

Kompenzačná schéma je vo výške 54 miliónov eur, v prípade pôžičiek ide o sumu 152 miliónov eur. Šéf ZMOS-u pripomenul, že so splácaním úverov mali samosprávy začať v januári budúceho roka.

„Tým sa mestám, obciam a samosprávnym krajom čiastočne uvoľnia ruky v tom, aby si vedeli lepšie a kvalifikovanejšie pripraviť rozpočty na rok 2024 a roky 2025 a 2026,“ skonštatoval Božik. ZMOS podľa neho zároveň prijíma ponuku, v rámci ktorej sa bude Ministerstvo financií SR sústreďovať na individuálne prípady, pričom sa budú posudzovať prísne adresne.

“Ide o pomoc od nula do desať miliónov eur kumulatívne,“ poznamenal Božik. Nevedel konkretizovať, koľko miest a obcí, ktoré by nevedeli poskytovať služby, je. „Je to do istej miery víťazstvo toho, že je to viac ako nula. ZMOS si to v plnej miere uvedomuje, preto aj tie aktivity, ktoré sme realizovali so združením SK8, považujeme za veľmi dôležité. Vnímame aj to, že premiér Ódor mal záujem pomôcť a táto ponuka je istotne lepšia ako nič,“ vyhlásil šéf ZMOS.

Dodal, že samosprávy budú spokojné, keby mali peniaze na účtoch už v septembri. Zopakoval tiež, že ZMOS i Združenie samosprávnych krajov SK8 plánuje vyvolať rokovanie s premiérom na témy prípravy budúcoročného rozpočtu, ktorý bude podľa neho veľmi náročný. Pri východiskách rozpočtu chcú rovnako zadefinovať, koľko peňazí pôjde aj z dane z príjmu právnických osôb.

Vláda minulý týždeň oznámila, že neposkytne samosprávam kompenzácie vysokých cien energií vo výške 108 miliónov eur, o ktoré pôvodne samosprávy žiadali. Ponúkla im však možnosti v podobe kompenzácií, odpustenia covidových pôžičiek, prípadne riešenia problémov obcí a miest na individuálnej báze.