Úvod ZO ZAHRANIČIA Zničenie Kachovskej priehrady dlhodobo ovplyvní zásobovanie Krymu vodou

Zničenie Kachovskej priehrady dlhodobo ovplyvní zásobovanie Krymu vodou

Reprofoto: archív

Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dneper v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti bude mať dlhodobý negatívny vplyv na zásobovanie ruského Krymského polostrova pitnou vodou. Vyplýva to zo zverejnených informácií britských tajných služieb.

Zničenie priehrady spôsobilo vážne poškodenie najdôležitejšieho zdroja sladkej vody na Kryme, Severokrymského kanálu, upozornili služby. Voda z Kachovskej vodnej nádrže podľa nich čoskoro prestane cez tento kanál pretekať smerom na Krym. Zníži sa tým dostupnosť sladkej vody na juhu Chersonskej oblasti a na severe Krymského polostrova.

Rusko bude bezprostredný dopyt obyvateľstva po vode pravdepodobne riešiť pomocou nádrží, prídelov vody a dodávaním ruskej balenej vody. Obce v okolí rieky Dneper čeliakríze súvisiacej s obmedzeným prístupom k bezpečnej pitnej vode, ako aj zvýšenej hrozbe chorôb, tvrdia Briti.

Zničenie priehrady spôsobilo rozsiahle záplavy, v dôsledku ktorých museli z domovov utiecť alebo byť evakuované tisíce ľudí. Voda zaplavila desiatky dedín i časti oblastnej metropoly Cherson, čo vyvolalo obavy z možného vypuknutia humanitárnej katastrofy. Z odpálenia priehrady sa doteraz navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.