Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump obvinil ministerstvo spravodlivosti, že proti nemu vedie politickú kampaň

Trump obvinil ministerstvo spravodlivosti, že proti nemu vedie politickú kampaň

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý prezident USA Donald Trump obvinil ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov z vedenia politicky motivovanej kampane proti jeho osobe, ktorej cieľom je zabrániť mu, aby sa opäť stal prezidentom USA. V prejave na zjazde republikánov v štáte Georgia Trump tvrdil, že jeho obvinenie zosnoval prezident Joe Biden s cieľom zmariť prezidentskú kampaň svojho politického rivala.

„Smiešne a nepodložené obvinenie mojej osoby zo strany Bidenovej administratívy vyzbrojenej zbraňou nespravodlivosti sa zapíše medzi najhoršie prípady zneužitia moci v dejinách našej krajiny,“ povedal Trump davu straníckych funkcionárov. „Toto kruté prenasledovanie je paródiou na spravodlivosť,“ pokračoval exprezident.

Trumpov komentár sa objavil deň po tom, ako prokurátori proti nemu zverejnili 37-bodovú obžalobu, podľa ktorej si Trump pri odchode z Bieleho domu v januári roku 2021 neoprávnene vzal dokumenty obsahujúce aj citlivé informácie. Federálni vyšetrovatelia pred rokom z Trumpovej floridskej rezidencie Mar-a-Lago zhabali 13.000 dokumentov. Sto z nich malo označenie tajné.

Prokuratúra tvrdí, že bývalý prezident si ponechal materiály vrátane dokumentov o americkom jadrovom programe a zraniteľnosti krajiny proti prípadnému útoku, o ktorých vedel, že ich nemal mať. V obžalobe sú tiež opísané dva prípady, keď mal Trump poskytovať utajované informácie neoprávneným osobám.

Obvinenie bývalého amerického prezidenta z federálnych trestných činov nemá v amerických dejinách obdobu a prišlo v čase, keď je Trump jasným favoritom na nomináciu Republikánskej strany do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia na budúci rok. Trumpova kauza bude vzhľadom na charakter vznesených obvinení ústredným bodom nominačného súboja vnútri strany.

Väčšina Trumpových súperov na jeho kauzu reagovala obvinením ministerstva spravodlivosti z politickej zaujatosti. Tento postoj odzrkadľuje ich obavy z rozpadu tvrdého jadra Trumpovej voličskej základne, ktorú tvorí asi 30 percent republikánskych voličov. Samotný Trump považuje obžalobu za „žart“ a publiku v Georgii povedal, že obžaloba ešte viac posilní jeho podporu v rámci strany.

Súdny proces nebude Trumpovi brániť v kampani ani výkone prezidentskej funkcie, ak by ho v novembri roku 2024 opätovne zvolili. Podľa právnych expertov by sa mu nedalo zabrániť v zložení prezidentskej prísahy ani v prípade, že by bol odsúdený a poslaný do väzenia.

Exprezident čelí obvineniam v siedmich kategóriách trestných činov. Jednou je úmyselné ponechanie si informácií o národnej obrane, čo spadá pod zákon o špionáži s možným trestom do desať rokov väzenia.