Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel Michail Gorbačov. Na Západe bol populárny, doma ho označovali za hrobára...

Zomrel Michail Gorbačov. Na Západe bol populárny, doma ho označovali za hrobára ZSSR

Michail Gorbačov. (Foto: archív)

Vo veku 91 rokov po dlhej chorobe zomrel v Moskve prvý a posledný sovietsky prezident Zväzu sovietskych socialistických republík a bývalý generálny tajomník ÚV KSSZ Michail Gorbačov. Prezidentom ZSSR bol od marca 1990 do decembra 1991.

Gorbačov v 80. rokoch minulého storočia presadzoval politiku glasnosti a prestavby a bol to práve na svete familiárne prezývaný Gorbi, ktorý výrazne prispel k ukončeniu studenej vojny, odstráneniu Berlínskeho múru a pádu železnej opony.

Michail Sergejevič Gorbačov sa narodil v roľníckej rodine 2. marca 1931 v dedine Privoľnoje neďaleko predkaukazského mesta Stavropol. Jeho matka bola Ukrajinka a až do pôrodu pracovala v kolchoze.

Vzhľadom na výborné študijné výsledky ho po maturite v roku 1950 prijali na Právnickú fakultu moskovskej Lomonosovovej univerzity bez prijímacích skúšok. Počas štúdií, kde sa zoznámil aj so svojou budúcou manželkou Raisou, bol v roku 1952 prijatý za člena komunistickej strany.

Po skončení vysokej školy odišiel v roku 1955 Michail Gorbačov pracovať na prokuratúru v rodnom kraji. Mal 54 rokov, keď bol 11. marca 1985 zvolený za generálneho tajomníka ÚV KSSZ. Stal sa prvým vedúcim predstaviteľom Sovietskeho zväzu, ktorý sa narodil po boľševickej revolúcii v roku 1917.

Michail Gorbačov sa postavil na čelo štátu v marci 1985 po smrti generálnych tajomníkov Leonida Iľjiča Brežneva, Jurija Andropova a Konstantina Černenka, ktorízosnuli v krátkych obdobiach za sebou.

S prezidentom USA Ronaldom Reaganom. (Foto: archív)

Nový šéf Kremľa sa pustil do prestavby spoločnosti a začal dovtedy nevídané reformy. Počas jeho vládnutia sa stali skutočnosťou slobodné voľby, sloboda tlače, náboženské slobody a existencia viacerých strán.

Prakticky vzápätí po podpísaní Belovežských dohôd 8. decembra 1991, ktoré znamenali zánik Sovietskeho zväzu a vznik Spoločenstva nezávislých štátov, a po odchode z funkcie prezidenta ZSSR, ktorú zastával od 15. marca 1990 do 25. decembra 1991, založil koncom roka 1991 v Moskve Medzinárodný fond sociálno-ekonomických a politologických výskumov, známy ako Gorbačovov fond.

V rámci svojej činnosti sa aj po odchode z najvyššej štátnej funkcie aktívne zaujímal o politické a spoločenské dianie, nielen vo svojej krajine, ale aj v zahraničí. Od roku 1992 uskutočnil viac ako 250 zahraničných ciest, pričom navštívil 50 krajín. V roku 1996 sa pokúsil o návrat na domácu politickú scénu, keď kandidoval v prezidentských voľbách. Získal však len 0,51 percenta hlasov.

Gorbačov – jeden z hlavných architektov nemeckého zjednotenia – neskôr trpko hovoril o neschopnosti Západu chopiť sa príležitosti prameniacej z politiky prestavby. Ako krátkozrakú kritizoval politiku Západu po rozpade ZSSR. Sklamane sa vyjadroval o „triumfalizme“ Západu opojeného víťazstvom v studenej vojne, čo bol podľa neho kľúčový faktor napätia medzi Ruskom a Západom.

Michail Gorbačov, ktorý prevzal 2. marca 2018 v moskovskom sídle svojho fondu dekrét o tom, že sa stal čestným občanom Košíc, mal veľmi blízky vzťah k Slovensku, s ktorým ho spájala rodinná história. Jeho otec Sergej Andrejevič oslobodzoval na konci 2. svetovej vojny územie dnešného Slovenska a v bojoch pri Košiciach bol zranený.

Gorbačov sa tešil veľkej popularite na Západe, čo bolo v ostrom protiklade s jeho vlasťou, kde ho považovali za hrobára Sovietskeho zväzu. Za svoju činnosť získal v roku 1990 Nobelovu cenu za mier, ale aj vyše 300 medzinárodných, štátnych i spoločenských ocenení.

Foto: archív