Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrela ruská herečka Inna Čurikovová, známa z filmovej rozprávky Mrázik

Zomrela ruská herečka Inna Čurikovová, známa z filmovej rozprávky Mrázik

Inna Čurikovová (1943 - 2023). Foto: archív

Vo veku 79 rokov zomrela ruská herečka Inna Čurikovová. Jej skon je dôsledkom minuloročnej nehody na divadelnom javisku. Spôsobila si pri nej viacero zlomenín, z ktorých sa jej už nepodarilo zotaviť.

Skon filmovej a divadelnej hviezdy, na Slovensku známej najmä z legendárnej filmovej rozprávky Mrázik, oznámil riaditeľ jej domovského divadla Lenkom, kde mala angažmán od roku 1973 a vystupovala v ňom do polovice minulého roka. Po úraze odišla na dlhodobé liečenie, v tejto sezóne sa však na dosky, ktoré znamenajú svet, plánovala vrátiť.

Inna Čurikovová sa narodila 5. októbra 1943 v meste Belebej, ktoré sa nachádza v Baškirskej republike. Na filmovom plátne debutovala ako tínedžerka v polovici 50. rokov. Preslávila sa ako rozmaznaná a škaredá dcéra Marfa v rozprávke Mrázik (1964).

Čurikovová bola vydatá za ruského režiséra Gleba Panfilova, ktorý ju obsadil do viacerých filmov. Medzi jej významné snímky patria Chodím po Moskve (1963), Jeden navyše (1965), Začiatok (1970), Prosím o slovo (1975) či Rebro Adama (1993).

Herečka bola laureátkou mnohých festivalových a štátnych cien. V roku 1991 sa stala národnou umelkyňou Sovietskeho zväzu. Posledná rozlúčka s herečkou sa uskutoční 17. januára v divadle Lenkom. Pochovaná bude na Trojekurovskom cintoríne v Moskve.

Čurikovová získala Strieborného medveďa na festivale Berlinale v roku 1983 za účinkovanie v dráme o milostnom trojuholníku Vojnová romanca režiséra Pitra Todorovského. Film bol nominovaný aj na Oscara pre najlepší cudzojazyčný film.

Inna Čurikovová ako Marfa vo filmovej rozprávke Mrázik. (Reprofoto: archív)