Úvod Komentáre Zvíťazí v otázke ochrany nenarodeného ľudského života strana smrti?

Zvíťazí v otázke ochrany nenarodeného ľudského života strana smrti?

Jana Bittó Cigániková. (Foto: TASR)

Konzervatívnym poslancom OĽaNO okolo Anny Záborskej sa podarilo dostať do druhého čítania novelu zákona, ktorou chcú upraviť oblasť umelých potratov. Tentoraz sa nevydali cestou výrazného sprísnenia legislatívy, ich návrh prináša skôr akési kozmetické zmeny, ktoré však aj tak môžu byť nápomocné pri záchrane životov nenarodených detí.

Návrh predlžuje lehotu na rozmyslenie zákroku zo 48 na 96 hodín, umožňuje žene rozhodnúť sa na základe dvoch od seba nezávislých lekárskych posudkov a zároveň zakazuje akúkoľvek reklamu na potraty.

Napriek tomu, že ide o návrh upravujúci súčasnú legislatívu v oblasti potratov naozaj len symbolickým spôsobom, je už od jeho predloženia Anna Záborská ustavične napádaná ako osoba, ktorá chce na modernom Slovensku zavádzať akési stredoveké maniere. A, pravdaže, nielen ona.

Odkedy vo voľbách prepadla koalícia Progresívneho Slovenska a strany Spolu a ľudia si naopak zvolili do Národnej rady SR relatívne konzervatívnych zástupcov, akoby sa frustrácia rôznych extrémnych liberálov len stupňovala a tak útočia na každého, kto si dovoľuje presadzovať väčšmi tradičný pohľad na svet, vychádzajúci z časom preverených kresťanských hodnôt.

Hoci je návrh, ako sme konštatovali, vo svojej podstate mierny, už teraz je isté, že nebude mať podporu naprieč vládnou koalíciou a dokonca ani v rámci celého klubu OĽaNO. Šestnásť z päťdesiatich troch poslancov najsilnejšieho vládneho hnutia už dalo najavo, že novelu nepodporia. Časť poslancov sa snažilo o výslednej podobe novely rokovať,

Jana Bittó Cigániková z SaS do nej dokonca navrhla zahrnúť zavedenie potratov prostredníctvom potratovej tabletky. To, pravdaže, išlo proti samotnému zmyslu novely a tak konzervatívni navrhovatelia nemohli takýto návrh akceptovať.

Súčasná diskusia o potratoch ukazuje na nedostatočnú vyspelosť našej spoločnosti v tejto téme. Konzervatívcom je neustále predhadzovaný argument o tom, či momentálne nemáme vážnejšie problémy a starosti. Čo už však môže byť vážnejšou a podstatnejšou témou, než je právo človeka na život, v tomto prípade samotné jeho právo narodiť sa?

O koľko je návrh poslancov OĽaNO miernejší než boli niektoré predošlé návrhy (napríklad z dielne ĽSNS), o toľko ťažšie je pochopiť to jeho striktné odmietanie liberálne orientovanými politikmi.

Ako najvýraznejšia „bojovníčka“ proti predloženému návrhu tu vystupuje poslankyňa Bittó Cigániková, ale vzhľadom na to, že návrh neprináša nijaké jednoznačné obmedzenia, len umožňuje žene lepšie zvážiť svoje veľmi zásadné rozhodnutie, je jej boju z konzervatívneho stanoviska naozaj komplikované porozumieť.

Alebo máme zobrať vážne prívlastok, ktorý v poslednom čase na adresu SaS používa trebárs nezaradený poslanec Tomáš Taraba, teda, že ide o „stranu smrti“? Žiaľ, mediálne výstupy poslankyne Bittó Cigánikovej nám na takéto označenie dávajú celkom pádne argumenty. A to, či zvíťazí „strana života“ alebo „strana smrti“, sa už čoskoro dozvieme z hlasovania nášho zákonodarného zboru.