Úvod Zdravie 10 potravín nevhodných na prázdny žalúdok

10 potravín nevhodných na prázdny žalúdok

Foto: archív

Jogurt, káva a všetko to spláchnuť pohárom pomarančového džúsu. Pre niekoho ideálne raňajky. Týmto potravinám je však lepšie sa ráno vyhnúť a dopriať si ich až po raňajkách, ideálne dokonca až popoludní. Nie všetky potraviny je totiž dobré konzumovať na prázdny žalúdok.

1Krehké a nadýchané pečivo

Foto: archív

Potraviny obsahujúce droždie môžu podráždiť žalúdok a spôsobovať nadúvanie.

2Sladkosti

Foto: archív

Konzumácia sladkostí na prázdny žalúdok spôsobí zvýšenie hladiny inzulínu, čo významne zaťaží pankreas. Ak sa to deje hneď po prebudení, môže to v niektorých prípadoch prispieť k vzniku cukrovky.

3Jogurt

Foto: archív

Jogurty či iné kyslomliečne produkty obsahujú prospešné črevné baktérie. V prázdnom žalúdku sa však nachádza kyselina chlorovodíková a tá ich okamžite zlikviduje.

4Hrušky

Foto: archív

Hrubé vlákna, obsiahnuté v niektorých hruškách, môžu poškodiť jemné membrány sliznice žalúdka. Jedna či viac hrušiek po výdatných raňajkách je však úplne v poriadku.

5Paradajky

Foto: archív

Paradajky obsahujú veľké množstvo tanínu, zvyšujúceho produkciu žalúdočných kyselín. To môže v konečnom dôsledku viesť až k žalúdočným vredom.

6Uhorky

Foto: archív

Surová zelenina je bohatým zdrojom aminokyselín. Uhorky však pri jedení na prázdny žalúdok môžu spôsobiť pálenie záhy, plynatosť či bolesti brucha.

7Banány

Foto: archív

Ak jedávate banány na prázdny žalúdok, radšej od tohto zvyku upustite. Banán vtedy významne zvýši hladinu horčíka v krvi, čo môže mať z dlhodobého hľadiska nepriaznivý vplyv na vaše srdce.

8Korenie

Foto: archív

Korenené jedlá môžu na prázdny žalúdok podráždiť žalúdočnú sliznicu a zvyšovať produkciu žalúdočných kyselín. A to je vstupenka do sveta chorôb tráviaceho traktu.

9Chladené sýtené nápoje

Foto: archív

Pitie sýtených nápojov na prázdny žalúdok môže spôsobovať poškodenie žalúdočnej sliznice a znižovať prietok krvi do žalúdka. To vyvolá spomalenie trávenia.

10Citrusové ovocie

Foto: archív

Citrusy sú bohaté na ovocné kyseliny. Ich jedenie na prázdny žalúdok môže spôsobiť pálenie záhy, okrem toho významne zvyšuje riziko vzniku gastritídy či žalúdočných vredov.

Prečítrajte si aj: Pripravte si doma skorocelový sirup proti kašľu 

UložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť